Hodowcy świń będą mocniejsi w negocjacjach z zakładami?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-03-2023,9:45 Aktualizacja: 18-03-2023,9:45
A A A

Cena tuczników na parkiecie VEZG nadal wynosi 2,28 euro za kg w klasie E (10,72 zł), jednak dzień wcześniej sesja ISW zakończyła się kompletną sprzedażą tuczników i wzrostem ceny o 0,02 euro za kg.

- Wzrost symboliczny ale komplet sprzedanych świń sugeruje, że zakłady przygotowują się do okresu Wielkanocy a co za tym idzie, wzmogą poszukiwania zwierząt celem zakupu - mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus" i dodaje:

- Niestety, nie oznacza to nagłego skokowego wzrostu cen za żywiec, bo na razie takiego nie przewiduję, ale umacnia pozycję producenta i hodowcy w rozmowach negocjacyjnych.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 15 marca. Stabilizacji ciąg dalszy

Cena skupu tuczników na VEZG czwarty tydzień z rzędu utrzymała poziom 2,28 euro za kg wbc. Obowiązuje ona nieprzerwanie od 15 lutego. Cena tuczników w notowaniach VEZG z 15 marca pozostała na dotychczasowym poziomie 2,28 euro za kg...

Hodowca podkreśla, że w Polsce od zeszłego tygodnia również obserwujemy powolne wzrosty cen, które są zbliżone lub przekraczające te z niemieckiej sesji VEZG.

Wzrost cen jest determinowany nie przez liczbę świń na rynku, których jest mało ale to, czy handel i konsument będą zdolni płacić za towar więcej.

- Jaka czeka nas przyszłość? Chyba nie najgorsza. Uwagę zwraca rynek zbóż, które kolejny tydzień notują spadki. Oznacza to, że w najbliższym czasie zakupimy taniej materiały paszowe i w tym wypadku, utrzymanie obecnych stawek zagwarantuje nam dochód z produkcji - mówi Bartosz Czarniak i dodaje:

- Czy tak będzie? Przekonamy się za 60 dni, kiedy skończy się kolejny okres porozumienia między Rosją, ONZ, a Ukrainą na transport zboża korytarzem przez Morze Czarne. Jeśli korytarz ten utrzyma się, możemy obserwować ustabilizowanie cen zbóż na niższym poziomie.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ


 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA