Hodowcy powinni być kontrolowani z przestrzegania zasad bioasekuracji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-06-2018,17:00 Aktualizacja: 21-06-2018,18:54
A A A

Hodowcy trzody chlewnej w całym kraju powinni być kontrolowani w zakresie spełniania zasad bioasekuracji. Wszelkie niedociągnięcia muszą być naprawione w możliwie najszybszym terminie.

Główny lekarz weterynarii od początku tego roku do 21 czerwca potwierdził już 20 ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce. W sumie mamy ich już 124.

Hodowcy są narażeni na zawleczenie wirusa ASF do swojej chlewni zwłaszcza wiosną i latem. Obecna sytuacja, zdaniem członków Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, tylko potwierdza tę tezę. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

tuczniki, cena tuczników, Niemcy, żywiec wieprzowy

Ceny tuczników w UE bez zmian

Tuczniki w Niemczech w poprzednim tygodniu potaniały o 3 centy do wartości 1,44 euro za kg wagi bitej ciepłej. W bieżącym tygodniu mimo umiarkowanego popytu na ten surowiec utrzymał on cenę na tym samym poziomie.   Rynek żywca wieprzowego w...

Bioasekuracja, zdaniem członków związku, może znacznie ograniczyć liczbę nowych ognisk i dalszych problemów polskich hodowców.

"Tymczasem program wprowadzenia bioasekuracji w całym kraju został rozłożony w czasie na 4 lata. Nietrudno sobie wyobrazić jaki będzie wynik opieszałych działań administracji w tej kwestii. Liczba ognisk będzie rosła ze względu na coraz większe zagęszczenie trzody chlewnej w kierunku zachodnim" - czytamy w stanowisku KZP-PTCH.

Wszystkie gospodarstwa utrzymujące trzodę chlewną, zwłaszcza w trzech największych pod tym względem województwach tj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz łódzkim powinny zostać zabezpieczone przez wprowadzenie zasad bioasekuracji.

"Pokazanie niedociągnięć i wyznaczenie terminu dostosowania gospodarstw lub wydanie decyzji o likwidacji produkcji świń, powinna być rządowym priorytetem. Przedostanie się wirusa ASF w rejony dużej koncentracji produkcji może uruchomić lawinę zakażeń świń, która będzie trudna do opanowania" podsumowują przedstawiciele związku.

  • Informacje dotyczące bioasekuracji gospodarstw, afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA