Hodowcy czekają na pieniądze. Zakład nie zapłacił za tuczniki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2017,13:00 Aktualizacja: 23-05-2017,13:25
A A A

Część rolników z powiatu bialskiego ze stref objętych ograniczeniami z powodu ASF nie otrzymała pełnej zapłaty za sprzedane tuczniki. Zakład mięsny z Podlasia, który skupił świnie nie wywiązał się bowiem ze swoich zobowiązań.

Rolnicy z gminy Rokitno już od 3 miesięcy oczekują na uregulowanie płatności. - Sprzedałem 20 świń do zakładów mięsnych w Bielsku Podlaskim na początku lutego. Termin płatności minął już dawno, a ja otrzymałem tylko część zapłaty. Sytuacja jest patowa - żali się jeden z hodowców na antenie Polskiego Radia Lublin.

trzoda chlewna, dopłaty, pieniądze, ARR, Agencja Rynku Rolnego, powiat bialski

ASF wykańcza hodowców trzody chlewnej

W powiatach, gdzie obowiązują ograniczenia dotyczące handlu trzodą chlewną w związku z afrykańskim pomorem świń, rolnicy głośno narzekają na opieszałość rządu. - Zamiast obiecanej pomocy, mamy gigantyczne straty - tłumaczą zdesperowani gospodarze....

Inni gospodarze są w jeszcze gorszej sytuacji bowiem za dostarczone tuczniki nie otrzymali grosza. - Mamy związane ręce. Kto sprawdził wiarygodność tego zakładu, który wskazany jako jedyny skupował od nas mięso? - pytają rozgoryczeni.

Tymczasem ministerstwo rolnictwa tłumaczy w specjalnym oświadczeniu, że nie ma podstaw prawnych do bezpośredniego oddziaływania na prywatne podmioty funkcjonujące na rynku.

W resorcie podjęto już jednak prace mające na celu wzmocnienie pozycji producentów rolnych w łańcuchu żywnościowym. Kluczową sprawą jest lepsze zorganizowanie się hodowców w grupach producenckich lub spółdzielniach, dzięki czemu nie tylko mogą obniżać koszty produkcji, ale także uzyskiwać wyższe ceny, eliminujące wielu pośredników.

Rozgłośnia bezskutecznie próbowała skontaktować się z zakładami mięsnymi w Bielsku Podlaskim.

źródło: Polskie Radio Lublin
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA