Hodowcy apelują o zniesienie ograniczeń w obrocie nawozami naturalnymi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-03-2022,12:15 Aktualizacja: 31-03-2022,13:16
A A A

Hodowcy apelują do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o zniesienia ograniczeń w obrocie nawozami naturalnymi. Obowiązują one w naszym kraju od 2007 roku.

Sygnatariusze inicjatywy #HodowcyRazem napisali pismo skierowane w tej sprawie do ministra rolnictwa. Piszą w nim, że problem związany z obrotem nawozami naturalnymi dotyka przede wszystkim gospodarstwa utrzymujące powyżej 750 loch lub 2000 sztuk świń o wadze ponad 30 kg przeznaczonych do tuczu.

Gospodarstwa te mogą zbyć tylko 30% wyprodukowanej gnojowicy. Obecnie przepisy te są zawarte w ustawie Prawo Wodne, które podczas obecnego kryzysu sektora nawozowego utrudniają obrót nawozami naturalnymi.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG ponownie na plusie. Tuczniki wciąż drożeją

Cena tuczników podczas ostatniego notowania dużej niemieckiej giełdy VEZG 30 marca wzrosła z 1,92 na 1,95 euro za kg wbc. W ciągu siedmiu tygodni zwiększyła się one o 75 centów. Cena tuczników na niemieckiej dużej giełdzie VEZG...

"Podmiot prowadzący działalność, o której mowa w ust. 1 pkt 1, może zbyć do 30% gnojówki i gnojowicy do bezpośredniego rolniczego wykorzystania, a pozostałą ilość przeznaczyć we własnym zakresie lub przekazać innemu podmiotowi do produkcji biogazu rolniczego w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii lub zagospodarować na działkach rolnych, których jest posiadaczem i na których prowadzi uprawę roślin" czytam w ustawie Prawo Wodne.

Tym restrykcjom nie podlegają tylko nawozy naturalne przeznaczone do biogazowni, których w Polsce nie ma zbyt wiele.

W obecnej sytuacji na rynku nawozów sztucznych ze względu na ich małą dostępność i wysokie ceny, poziom zainteresowania nawozami naturalnymi ze strony rolników prowadzących uprawy polowe jest bardzo duży.

"Uwolnienie rynku nawozów naturalnych może mieć kluczowe znaczenie w ograniczaniu kosztów produkcji roślinnej, odbudowie krajowego sektora produkcji trzody chlewnej oraz poprawie konkurencyjności polskiego rolnictwa. Dlatego sygnatariusze inicjatywy #HodowcyRazem wnioskują o wykreślenie cytowanego powyżej przepisu z ustawy" czytamy w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa.

Pismo znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA