Copy LinkXFacebookShare

Gospodarstwo z trzema świniami 35. ogniskiem ASF w Polsce

Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) nr 35. wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano trzy świnie. Jest ono położone w gminie Sułów w powiecie zamojskim w województwie lubelskim.

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu 35. ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Ognisko ASF zostało potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 35. w 2019 r. stwierdzono 6 sierpnia 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano trzy świnie.

Gospodarstwo, w którym wybuchło 35. ognisko ASF w 2019 r. jest położone w gminie Sułów w powiecie zamojskim w województwie lubelskim na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

W sytuacji potwierdzenia ogniska ASF następuje niezwłoczne wybicie wszystkich świń pod urzędowym nadzorem w gospodarstwie.

Jeżeli nie zostaną stwierdzone nieprawidłowości związane ze spełnianiem zasad bioasekuracji oraz rejestracji i identyfikacji zwierząt rolnik otrzyma za nie odszkodowanie.

Następuje również zniszczenie lub unieszkodliwienie pod urzędowym nadzorem zwłok świń, paszy, ściółki, narzędzi i sprzętu nienadającego się do odkażenia.

Dalszym krokiem jest mycie i dezynfekcja oraz jeśli potrzeba dezynsekcja pomieszczeń, w których przebywały świnie, a także środków transportu używanych do przewożenia zwierząt oraz narzędzi, sprzętu itd.

Wokół ogniska wyznaczany jest obszar zapowietrzony (3 km) oraz zagrożony (co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony), w których mają miejsce ograniczenia tj. restrykcje w przemieszczaniu świń. Służby dokonują również perlustracji tj. przeglądu znajdujących się tam gospodarstw.

Dokonywana jest analiza ryzyka, która dopuszcza możliwość zabicia utrzymywanych w tzw. gospodarstwach kontaktowych świń, co do których istnieje podejrzenie przeniesienia wirusa ASF z ogniska.

Służby weterynaryjne po stwierdzeniu ogniska ASF mają obowiązek poinformowania o tym w ciągu 24 godzin Komisji Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Żniwa 2026. „Rolnicy myślą, czy przeżyją ten rok”

nowy obszar wsparcia, WPR 2023–2027, organizacje producentów, Stefan Krajewski, MRiRW, wołowina, wieprzowina, dopłaty, rolnictwo, inwestycje
Hodowla

Nowy obszar wsparcia. Nawet 500 tys. euro

3. ognisko ASF, ASF, afrykański pomór świń, powiat świecki, Czapelki, Kujawy, świnie, hodowla świń, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna
Hodowla

3. ognisko ASF potwierdzone. Kolejny cios dla hodowców