GLW apeluje. Kolejne siedem ognisk ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
04-07-2018,19:00 Aktualizacja: 05-07-2018,9:55
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych siedmiu ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej. Wszystkie odnotowano w woj. lubelskim.
 
Wirus ASF został potwierdzony w siedmiu gospodarstwach na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 2,3 i 4 lipca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
Ognisko nr 147 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano dwie świnie. Jest ono położone w gminie Dorohusk w powiecie chełmskim. Ognisko choroby nr 148 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 11 świń położonym w gminie Chełm w powiecie chełmskim.
 
ASF, bioasekuracja, trzoda chlewna, świnie, wieprzowina, zagrożenie ASF

Pracując w takim tempie, na pewno nie uda się zatrzymać ASF

Ok. 5 tys. gospodarstw skontrolowała Inspekcja Weterynaryjna pod kątem przestrzegania zasad bioasekuracji, tempo kontroli jest zbyt wolne w stosunku do rozprzestrzeniania się ASF z powodu niedoborów kadrowych - uważa prezes Krajowej Rady...
Ognisko ASF nr 149 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano cztery świnie, położonym w gminie Dorohusk w powiecie chełmskim. 150 ognisko choroby potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 178 świń położonym w gminie Jabłoń w powiecie parczewskim.
 
Ognisko nr 151 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 43 świnie położonym w gminie Ulan Majorat w powiecie radzyńskim. ASF potwierdzono również w gospodarstwie, w którym utrzymywano 14 świń położonym w gminie Sawin w powiecie chełmskim. Jest to ognisko nr 152.
 
Ostatnie ognisko nr 153 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 50 świń położonym w gminie Podedwórze w powiecie parczewskim. W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
 
We wszystkich gospodarstwach, w których potwierdzono wystąpienie choroby utrzymywano łącznie 302 świnie.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2020

Hoduj z głową świnie:

-Ceny tuczników spadają

-Obalamy mity na temat ASF

-Żeby prosięta nie chorowały

-Rozwija produkcję warchlaków

-Prosięta muszą jeść, aby przyrastać

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wydajność pod oceną wzrosła

-Albo rozwój, albo porażka

-Efektywne źródło paszy

-Mleko prawdę Ci powie

-Obrażenia porodowe

PRENUMERATA