Finlandia broni się przed ASF. Rząd popiera dodatkowy odstrzał dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-12-2015,10:20 Aktualizacja: 01-12-2015,10:07
A A A

Afrykański pomór świń nigdy nie został stwierdzony w Finlandii. Choroba jednak szerzy się w obszarach sąsiadujących z tym krajem, przez co ryzyko jej rozprzestrzeniania się znacznie wzrosło.

Jak informuje Finland Times fiński minister rolnictwa i środowiska Kimmo Tiilikainen popiera dodatkowy odstrzał dzików. Ma on zapobiec przedostaniu się ASF na teren Finlandii głównie z Estonii, gdzie potwierdzono 18 ognisk tej choroby oraz z Rosji.

Kimmo Tiilikainen zaproponował natychmiastowe otwarcie sezonu polowań. Ponadto chce zatwierdzenia sztucznego oświetlenia w miejscach, w których dokarmiane są dziki. Gdyby przepisy te weszły w życie myśliwi mieliby możliwość polowania na dziki przez cały rok.

Celem prewencyjnego odstrzału dzików jest zmniejszenie ich populacji o połowę w południowej części Finlandii. Jak podkreślają przedstawiciele Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej właśnie takiej decyzji zabrakło w Polsce dwa lata temu, kiedy istniało realne zagrożenie przedostania się ASF na nasze terytorium z Białorusi.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA