Eksport wieprzowiny z UE wzrośnie?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
03-09-2021,10:35 Aktualizacja: 03-09-2021,10:43
A A A
Europejski rynek trzody chlewnej w ostatnim czasie jest pod presją Brexitu, Covid-19 oraz afrykańskiego pomoru świń (ASF). Mimo to według przewidywań ekspertów eksport wieprzowiny z Unii Europejskiej odnotuje niewielki wzrost. 
 
Brexit, ASF oraz Covid-19 odbiły duże piętno nie tylko na europejskim, ale również na światowym rynku trzody chlewnej. 
 
Mimo wielu komplikacji, jak podaje portal euromeatnews.com, oczekuje się niewielkiego wzrostu eksportu wieprzowiny z krajów unijnych. Według prognozy wzrost ten ma być niższy niż w poprzednich latach i ma wynieść 1%. W ciągu ostatnich dwóch lat eksport ten zwiększył się o 5%. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Tuczniki w Niemczech mocno tanieją

Cena tuczników w Niemczech od 23. tygodnia 2021 r. stopniowo spada. W ciągu ostatnich 12 tygodni trzoda chlewna w skupie potaniała o 0,32 euro, czyli około 1,44 zł za kg wagi bitej ciepłej (wbc).    Tuczniki na niemieckiej dużej...
Nowe ogniska ASF w Chinach spowalniają odbudowę stada. Pomimo spadku chińskich cen w porównaniu do tych uzyskiwanych w ubiegłym roku rynek ten jest nadal opłacalny dla unijnych eksporterów. 
 
W 2021 r. to właśnie Chiny powinny pozostać głównym odbiorcą wieprzowiny z krajów Wspólnoty. Do Azji trafia również wieprzowina z USA, a także z Brazylii, gdzie Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) uznała pod koniec maja 2 z 3 największych państw producenckich za wolne od pryszczycy bez szczepień. 
 
Niemcy były największym eksporterem wieprzowiny w Unii Europejskiej. Jednak w wyniku pojawienia się wirusa ASF kraj ten utracił dostęp do większości rynków azjatyckich.
 
Ich miejsce zajęli inni europejscy eksporterzy zaspokajając tym samym potrzeby azjatyckiego rynku. W przyszłym roku będą oni kontynuowali wywóz do Chin. Tym samym oczekuje się, że produkcja w Belgii, Danii, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Francji oraz w Polsce wzrośnie.
 
Produkcja wieprzowiny w krajach Wspólnoty ma zwiększyć się do końca bieżącego roku o około 1,7%.
 
Wpływ Brexitu, jak pokazują dane handlowe, jest odczuwalny głównie w Wielkiej Brytanii. Wyjście Anglii z Unii Europejskiej ma mniejszy wpływ na produkcję w krajach członkowskich. 
 
Według prognoz import wieprzowiny do państw unijnych do końca bieżącego roku może wzrosnąć podobnie jak eksport o 1%. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA