EFSA zaleca zwiększenie odstrzału dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-07-2015,12:20 Aktualizacja: 23-07-2015,14:17
A A A

Odstrzał dzików powinien być większy. To pierwsze wnioski płynące z raportu EFSA sporządzonego na prośbę Komisji Europejskiej. Zawiera on nowe rekomendacje w sprawie walki z afrykańskim pomorem świń.

Kilka miesięcy temu Komisja Europejska zwróciła się do EFSA o ocenę epidemii afrykańskiego pomoru świń w Europie Środkowo-Wschodniej oraz udzielanie porad naukowych dotyczących rozprzestrzeniania się tej choroby.

Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej 14 lipca EFSA opublikował swój raport.

Urząd zaleca stosowanie kombinacji wielu środków, które razem prowadziłyby do zmniejszenia reprodukcji dzika, a tym samym redukcji choroby.

asf_pomor

ASF nie rozprzestrzenia się, ale jest trudny do zwalczenia

Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) udaje się w Polsce utrzymać w niewielkiej strefie przy granicy z Białorusią, jednak całkowita likwidacja tej choroby jest na razie niemożliwa - powiedział we wtorek główny lekarz weterynarii Marek...

Po pierwsze należy bezwzględnie wykluczyć kontakt żywych dzików z materiałem pochodzącym od martwych przez natychmiastowe usuwanie zwłok.

Po drugie należy zintensyfikować odstrzał dzików ze szczególnym ukierunkowaniem na samice tak, aby w przyszłym roku ich populacja zmniejszyła się o 30-40 proc.

Po trzecie należy wprowadzić ścisły zakaz dokarmiania dzików.

Z raportu wynika także, że ASF w Polsce rozprzestrzenił się w populacji dzików na Podlasiu niezależnie od występowania tej choroby u świń domowych. EFSA nie stwierdziła żadnego powiązania między przypadkami a ogniskami. Nie odnotowała także bezpośredniego kontaktu dzików ze świniami.

Źródłem wprowadzenia wirusa okazał się niski poziom bioasekuracji lub jej całkowity brak.

EFSA opracowała także symulację w kontekście ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF. Wykazała ona, że zmniejszenie populacji dzika o ponad 70 proc. teoretycznie jest skutecznym sposobem, ale praktycznie nie można go zrealizować w jednym sezonie łowieckim.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA