Dziki zakażone wirusem. Mamy kolejne przypadki ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-09-2018,15:35 Aktualizacja: 14-09-2018,15:39
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń nadal dziesiątkuje pogłowie dzików w Polsce. To już jednak kolejny tydzień, w którym odnotowano nieco mniej przypadków. Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 34.

Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach od 3 do 9 września. Służby weterynaryjne w tym okresie znalazły 43 martwe dziki. W tej liczbie znajduje się 10 odstrzelonych sztuk.

Przypadki ASF stanowiły głównie pojedyncze martwe bądź odstrzelone sztuki. Największy odnotowano w miejscowości Cisówek w gminie Nowinka w powiecie augustowskim w woj. podlaskim.

ASF, dziki, Belgia, wirus

ASF w Belgii. U martwych dzików wykryto wirusa

Belgijska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (AFSCA) potwierdziła wczoraj (13 września) informację o wystąpieniu pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń na terenie tego kraju. Wiadomo, że wirus został wykryty u dwóch padłych...

Służby weterynaryjne znalazły tam dziewięć padłych dzików. Były to trzy samice w wieku do jednego roku i w wadze 15 kg oraz sześć samców, dwa z nich w wadze 15 kg, a cztery w wadze od 35 do 70 kg.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA