Dzik na drzewie? Nikt tego nie zgłosił, ale są nowe przypadki ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-07-2018,19:30 Aktualizacja: 30-07-2018,23:05
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń nadal dziesiątkuje pogłowie dzików w Polsce. Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 39 przypadków ASF u tych zwierząt.

Dziki nie latają, ale na profilu społecznościowym Kurów Lubelskie opublikowane zostało zdjęcie tego zwierzęcia zawieszonego na drzewie. Można je zobaczyć tutaj. Nie wiadomo czy była to prowokacja, ale zdjęcie wywołało takie poruszenie, że odniósł się do niego główny lekarz weterynarii.

"W związku z pojawiającym się w portalach społecznościowych zdjęciem przedstawiającym zwłoki dzika zawieszone na drzewie, która to sytuacja miała rzekomo miejsce na terenie powiatu chełmskiego, główny lekarz weterynarii informuje, że właściwie miejscowo terenowe organy IW nie otrzymały informacji o takim zdarzeniu" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie GIW.

ASF, bioasekuracja, trzoda chlewna, świnie, wieprzowina, zagrożenie ASF, warmińsko-mazurskie

Ponad tysiąc świń do natychmiastowej utylizacji z powodu ASF

Trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto w woj. warmińsko-mazurskim. W gospodarstwach w gminach Srokowo i Sępopol, w których stwierdzono obecność tego wirusa, hodowano łącznie 1145 świń. O kolejnych...

Główny lekarz weterynarii przypomina, że zgodnie z programem mającym na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie organy inspekcji są zobowiązane do pobierania próbek do badań od każdego padłego dzika na terytorium całego kraju.

GLW podkreśla również, że każdy kto znajdzie zwłoki dzika powinien poinformować służby w celu podjęcia odpowiednich działań w tym mających na celu pobranie próbek do badań w kierunku afrykańskiego pomoru świń.

Dziki zakażone wirusem ASF nadal są notowane na terenie czterech województw naszego kraju. GLW poinformował, że w dniach 16-22 lipca odnotowano ich 39.

Służby weterynaryjne znalazły 67 martwych dzików. W tej grupie znalazł się jeden odstrzelony samiec.

Najbardziej liczny przypadek wystąpił w woj. lubelskim w gminie Dubienka w odległości 0,5 km od granicy z Ukrainą. Służby weterynaryjne znalazły tam 15 zwłok martwych dzików. Niemożliwe było określenie ich płci.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA