Z ostatniej chwili

CHF 4.2600
CHF 4.2688
CHF 4.2688
CNY 0.5805
CNY 0.5812
EUR 4.5111
EUR 4.5234
EUR 4.5234
GBP 5.0460
GBP 5.0538
RUB 0.0579
RUB 0.0578
RUB 0.0578
USD 4.1428
USD 4.1503

Dziesiątki tysięcy odstrzelonych dzików. Ile z nich miało ASF?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2020,13:10 Aktualizacja: 10-04-2020,13:15
A A A

Od początku roku do połowy marca w ramach odstrzału sanitarnego zabito blisko 30 tys. dzików. U stosunkowo niewielu wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń - był w zwłokach ponad 1300 padłych w tym czasie zwierząt.

O dane w tym zakresie poprosiła w marcu grupa posłów, a niedawno odpowiedział na tę interpelację Jan Białkowski, wiceminister rolnictwa. Jak podkreślił, redukcja populacji dzików jest realizowana na terytorium Polski w sposób ciągły, w pierwszej kolejności w ramach planowej gospodarki łowieckiej, za którą odpowiada minister środowiska.

strefa niebieska, ognisko asf, główny lekarz weterynarii, ASF, wirus asf, afrykański pomór świń, Komisja Europejska

ASF. Strefa niebieska w Wielkopolsce

Główny lekarz weterynarii na podstawie decyzji Komisji Europejskiej wyznaczył nowy obszar zagrożony. Strefa niebieska została wyznaczona w związku z potwierdzeniem 1. ogniska afrykańskiego pomoru świń w woj. wielkopolskim. Strefa niebieska...

Niezależnie od tego - w związku z występowaniem na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń - wykonywany jest przez myśliwych odstrzał sanitarny dzików nakazany w drodze rozporządzeń powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody.

"W wyniku realizacji odstrzału sanitarnego w okresie od 31 stycznia do 15 marca pozyskano łącznie 29 tys. 676 dzików. Jednocześnie w okresie od 31 stycznia do 10 marca wynik dodatni w kierunku ASF otrzymano w 122 próbkach pobranych od odstrzelonych dzików" - wyliczył Białkowski.

Przy czym warto wyjaśnić, że na obszarach objętych tzw. regionalizacją, określoną w decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej, prowadzi się obowiązkowo badania laboratoryjne w kierunku ASF u dzików odstrzelonych. Natomiast na pozostałych terenach próbki od dzików odstrzelonych należy pobierać w sytuacji stwierdzenia (przyżyciowo lub pośmiertnie) objawów sugerujących występowanie ASF.

Wiceminister wskazał też na kolejną istotną kwestię z punktu widzenia zwalczania ASF, czyli zbieranie padłych dzików oraz ich unieszkodliwianie.

dziki, przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW, populacja dzików

Przypadki ASF w Polsce lawinowo rosną

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (9 kwietnia) o potwierdzeniu wystąpienia w Polsce 1780 przypadków ASF u dzików. GLW poinformował, że z dniem 9 marca 2020 r. został zmieniony wzór sprawozdawczości. W nowym...

Na terytorium całej Polski (w szczególności na obszarach występowania ASF i terenach bezpośrednio zagrożonych występowaniem choroby), z zachowaniem zasad bioasekuracji, realizowane są regularnie akcje poszukiwania i bezpiecznej likwidacji zwłok padłych dzików.

"W ramach akcji przeszukiwań realizowanych w dniach 1 lutego-12 marca znaleziono na terytorium Polski 528 padłych dzików (w tym w stanie rozkładu). Powyższy zakres dat wynika z harmonogramu przesyłania raportów w tym zakresie" - podał wiceszef resortu rolnictwa.

Jednocześnie poinformował, że na obszarze całego kraju u dzików padłych prowadzony jest monitoring w kierunku ASF. Wynik dodatni otrzymano w próbkach pobranych od 1351 dzików padłych znalezionych w okresie od 31 stycznia do 10 marca, przy czym dane te dotyczą zarówno dzików znalezionych w ramach ww. akcji przeszukiwań, jak i poza tymi akcjami.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jak dbamy, tak mamy

-Wyższa mleczność loch

-Niebezpieczne mikotoksyny

-Sposób na czystą chlewnie

-Można ograniczyć straty

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wydajność pod oceną wzrosła

-Albo rozwój, albo porażka

-Efektywne źródło paszy

-Mleko prawdę Ci powie

-Obrażenia porodowe

PRENUMERATA