Dziesiątki tysięcy odstrzelonych dzików. Ile z nich miało ASF?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2020,13:10 Aktualizacja: 10-04-2020,13:15
A A A

Od początku roku do połowy marca w ramach odstrzału sanitarnego zabito blisko 30 tys. dzików. U stosunkowo niewielu wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń - był w zwłokach ponad 1300 padłych w tym czasie zwierząt.

O dane w tym zakresie poprosiła w marcu grupa posłów, a niedawno odpowiedział na tę interpelację Jan Białkowski, wiceminister rolnictwa. Jak podkreślił, redukcja populacji dzików jest realizowana na terytorium Polski w sposób ciągły, w pierwszej kolejności w ramach planowej gospodarki łowieckiej, za którą odpowiada minister środowiska.

strefa niebieska, ognisko asf, główny lekarz weterynarii, ASF, wirus asf, afrykański pomór świń, Komisja Europejska

ASF. Strefa niebieska w Wielkopolsce

Główny lekarz weterynarii na podstawie decyzji Komisji Europejskiej wyznaczył nowy obszar zagrożony. Strefa niebieska została wyznaczona w związku z potwierdzeniem 1. ogniska afrykańskiego pomoru świń w woj. wielkopolskim. Strefa niebieska...

Niezależnie od tego - w związku z występowaniem na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń - wykonywany jest przez myśliwych odstrzał sanitarny dzików nakazany w drodze rozporządzeń powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody.

"W wyniku realizacji odstrzału sanitarnego w okresie od 31 stycznia do 15 marca pozyskano łącznie 29 tys. 676 dzików. Jednocześnie w okresie od 31 stycznia do 10 marca wynik dodatni w kierunku ASF otrzymano w 122 próbkach pobranych od odstrzelonych dzików" - wyliczył Białkowski.

Przy czym warto wyjaśnić, że na obszarach objętych tzw. regionalizacją, określoną w decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej, prowadzi się obowiązkowo badania laboratoryjne w kierunku ASF u dzików odstrzelonych. Natomiast na pozostałych terenach próbki od dzików odstrzelonych należy pobierać w sytuacji stwierdzenia (przyżyciowo lub pośmiertnie) objawów sugerujących występowanie ASF.

Wiceminister wskazał też na kolejną istotną kwestię z punktu widzenia zwalczania ASF, czyli zbieranie padłych dzików oraz ich unieszkodliwianie.

dziki, przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW, populacja dzików

Przypadki ASF w Polsce lawinowo rosną

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (9 kwietnia) o potwierdzeniu wystąpienia w Polsce 1780 przypadków ASF u dzików. GLW poinformował, że z dniem 9 marca 2020 r. został zmieniony wzór sprawozdawczości. W nowym...

Na terytorium całej Polski (w szczególności na obszarach występowania ASF i terenach bezpośrednio zagrożonych występowaniem choroby), z zachowaniem zasad bioasekuracji, realizowane są regularnie akcje poszukiwania i bezpiecznej likwidacji zwłok padłych dzików.

"W ramach akcji przeszukiwań realizowanych w dniach 1 lutego-12 marca znaleziono na terytorium Polski 528 padłych dzików (w tym w stanie rozkładu). Powyższy zakres dat wynika z harmonogramu przesyłania raportów w tym zakresie" - podał wiceszef resortu rolnictwa.

Jednocześnie poinformował, że na obszarze całego kraju u dzików padłych prowadzony jest monitoring w kierunku ASF. Wynik dodatni otrzymano w próbkach pobranych od 1351 dzików padłych znalezionych w okresie od 31 stycznia do 10 marca, przy czym dane te dotyczą zarówno dzików znalezionych w ramach ww. akcji przeszukiwań, jak i poza tymi akcjami.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA