Dramat rolników. Wielu z nich już nie powróci do hodowli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-10-2021,8:05 Aktualizacja: 06-10-2021,8:09
A A A

Rolnicy z dnia na dzień stracili całe stada i nie mają się z czego utrzymać. Wielu z nich, po tym, co się wydarzyło, z pewnością nie powróci już do hodowli. To ocena sytuacji w powiecie mieleckim (woj. podkarpackim), ale tak może być w całej Polsce.

Mirosław Welz, główny lekarz weterynarii wziął udział w obradach radnych powiatu mieleckiego, poświęconych rozprzestrzeniającemu się afrykańskiemu pomorowi świń.
Według danych na 27 września na 54 ogniska choroby występujące na Podkarpaciu aż 51 dotyczyło właśnie powiatu mieleckiego.

walka z asf w Polsce, padłe dziki, Wólka Abramowicka, powiat stargardzki

Martwe dziki gniją przy drogach i polach. Tak z ASF nie wygramy

Skomplikowane procedury albo opieszałość państwowych służb i instytucji, albo jedno i drugie powodują, że będące potencjalnie rezerwuarem afrykańskiego pomoru świń padłe dziki zalegają przy drogach i polach. O takich przypadkach można dowiedzieć...

- Spodziewaliśmy się przeniesienia choroby, jednak nie spodziewaliśmy się że uderzy z taką siłą, przyniesie tyle strat, tyle problemów, że wymagać będzie stosowania nadzwyczajnych środków - powiedział Welz.

Wymieniał działania przeciwdziałające przenoszeniu wirusa, jak poszukiwanie padłych dzików, odstrzał sanitarny, budowa ogrodzeń czy szkolenia z zakresu bioasekuracji. Jak wyliczano w powiecie mieleckim zlikwidowano 167 gospodarstw z 8626 świniami. Ubój prewencyjny dotyczył ponad 3 tys. zwierząt i 77 gospodarstw.

- W wielu przypadkach, po uboju prewencyjnym, w badaniach stwierdzono obecność wirusa. To dowodzi, że działania przynoszą skutek i pozwalają w porę zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby - zaznaczała Renata Kondrat, zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii.

Dodała, że ubój prewencyjny w gospodarstwach o specyfice takiej, jak w powiecie mieleckim, będzie nieunikniony. Gospodarstwa są bowiem położone blisko siebie, w niewielkich odległościach, ze średnią i małą obsadą.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Armagedon na rynku świń. Tuczniki są jeszcze tańsze

Cena tuczników w notowaniach dużej niemieckiej giełdy VEZG z 29 września zmalała do poziomu 1,24 euro za kg wagi bitej ciepłej. "Na niemieckim rynku trzody chlewnej niektóre zakłady ubojowe ponownie próbują obniżyć ceny...

Niestety, wszystko to wiąże się z dramatem wielu rolników związanych z hodowlą, którzy tracą dorobek życia.

- Jestem już trzecim pokoleniem, które w rodzinie prowadzi produkcję trzody chlewnej. Mogę powiedzieć, że to, co dzieje się dziś w powiecie mieleckim, nikomu się nawet nie śniło. Popularność i duże zagęszczenie gospodarstw w tym terenie wynikało z tego, że trzoda zawsze dawała pewne zyski. Dziś to wielka niewiadoma. Znam rolników, prowadzących zarówno duże i małe gospodarstwa, którzy z dnia na dzień stracili całe stada i dziś nie mają się z czego utrzymać. Wielu z nich, po tym, co się wydarzyło, z pewnością nie powróci już do hodowli - mówił w imieniu podmieleckich gospodarzy Wojciech Naprawa, przewodniczący powiatowej rady Podkarpackiej Izby Rolniczej.

Pod znakiem zapytania stanęła także dalsza działalność grup producenckich, o czym podczas sesji mówił Leszek Bukowski, prezes Grupy Producenckiej Tucz-Bor, działającej na terenie powiatu od 21 lat. - Dziś wygląda na to, że to nasze ostatnie podrygi. Zdarza się, że świnie sprzedajemy w cenie 1,80 zł za kilogram - stwierdził.

Podczas spotkanie mówiono też o różnych formach pomocy dla rolników, zwłaszcza tych dotkniętych problemem rozprzestrzeniającego się ASF. - Mielecka wieś walczy obecnie z dużym dramatem. Cieszę się, że padło tu dziś wiele propozycji pomocy dla rolników; że podejmowane są działania ukierunkowane nie tylko na rzecz zwalczenia ognisk, ale również późniejszej odbudowy gospodarstw rolnych - podkreślał starosta Stanisław Lonczak.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

źródło: powiat-mielecki.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA