Dopłaty zmobilizowały producentów świń. Cena skupu minimalnie zmalała

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-01-2016,15:00 Aktualizacja: 04-01-2016,23:41
A A A

Producenci trzody chlewnej po ogłoszeniu przez ministra rolnictwa możliwości uzyskania dopłat do sprzedanych sztuk, zaczęli masowo zgłaszać się do ubojni - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Przypominamy, że 23 grudnia minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel ogłosił propozycję dopłat. Zgodnie z przyjętym projektem wszyscy, którzy nie przekroczyli 2000 sprzedanych sztuk w ostatnim kwartale 2015 r. mogli otrzymać dopłatę do każdej sprzedanej sztuki w wysokości do 70 zł.

Według informacji zebranych przez KZP-PTCH telefony rozdzwoniły się w licznych zakładach mięsnych. Mimo dużego zainteresowania sprzedażą ceny zmalały, ale tylko nieznacznie.

W notowaniach stworzonych na podstawie transakcji członków KZP-PTCH w 53 tygodniu 2015 r. tj. od 28 grudnia do końca roku średnia cena żywca wieprzowego wyniosła 3,96 zł/kg i była o 10 groszy niższa niż przed tygodniem.

W tym samym czasie w Europie handel został mocno ograniczony z uwagi na święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok. W Niemczech cena dalej wynosi 1,25 Euro/kg. Zmiana sytuacji nastąpi po 4 stycznia. W tym czasie zostanie uruchomiony skup do prywatnego przechowalnictwa, co powinno wpłynąć na wzrost cen.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA