Domagają się okresu przejściowego na wprowadzenie przepisów dotyczących ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
16-04-2021,11:50 Aktualizacja: 16-04-2021,11:52
A A A
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF skierowało pismo do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Apeluje w nim o wprowadzenie okresu przejściowego wymaganego do wdrożenia unijnych przepisów dotyczących afrykańskiego pomoru świń (ASF). 
 
Nowy projekt rozporządzenia wykonawczego komisji Unii Europejskiej ma wejść w życie 21 kwietnia 2021 r. Ma on określić środki kontroli w odniesieniu do ASF, które zastąpi obowiązującą do dnia 21 kwietnia 2021 r. decyzję wykonawczą Komisji 2014/709/UE.
 
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF w piśmie do ministra rolnictwa wnioskuje o wprowadzenie okresu przejściowego do końca grudnia 2021 r.
 
ASF, afrykański pomór świń w Rumunii, przypadki choroby u dzików, bioasekuracja

ASF. Trudna sytuacja w Rumunii

Rumunia w tym roku potwierdziła 402 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Od początku epidemii, kraj ten poinformował o wystąpieniu ponad 4200 ognisk choroby.   Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) poinformował, że w...
W uzasadnieniu czytamy, że wprowadzenie przepisów rozporządzenia od dnia 21 kwietnia  bieżącego roku może wywołać paraliż branży zarówno po stronie producentów trzody chlewnej, jak i przetwórców. 
 
Głównym zagrożeniem jest ryzyko pozrywania łańcuchów dostaw, co spowoduje z jednej strony trudności w zbyciu żywca i obrocie  zwierzętami hodowlanymi w strefach I, II, III oraz spadek cen skupu na terenach ASF.
 
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wskazuje również, że może to doprowadzić do niedoboru surowca w przemyśle przetwórstwa, wzrostu cen żywca w strefie białej i zwiększonego importu. 
 
Rozwarstwienie cen żywca wieprzowego w strefach ASF oraz spadek cen materiału hodowlanego w porównaniu ze strefą wolną od choroby nie będzie służyło rozwojowi branży i może doprowadzić do likwidacji wielu gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.
 
Porozumienie wskazuje również, że w Polsce jest niewiele gospodarstw, które wdrożyły dobrowolne zaawansowane zasady bioasekuracji, aby uzyskać odstępstwo od badań krwi przed wysyłką świń.
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, półtusze wieprzowe, mięso wieprzowe, wieprzowina ena

Cena skupu tuczników w Polsce spadła

Żywiec wieprzowy w Polsce w tygodniu poprzedzającym święta Wielkiej Nocy odnotował spadek cen. W tym samym czasie tuczniki w Unii Europejskiej nieznacznie podrożały.    Zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej...
Eksperci podkreślają również, że mniejsze gospodarstwa z wielkim trudem dostosowały się do minimalnych zasad bioasekuracji wymaganych przez prawo krajowe, a wydzielenie w części czystej i brudne nie było do tej pory wymagane przepisami prawa.
 
Wprowadzenie nowych przepisów unijnych może spowodować wiele problemów związanych z przemieszczaniem świń ze stref I, II, III. Brakuje wytycznych zarówno dla hodowców i producentów trzody chlewnej, którzy będą przygotowywali plany bezpieczeństwa biologicznego, jak i dla powiatowych lekarzy weterynarii, którzy będą podejmowali decyzję o przemieszczaniu świń na podstawie nowych przepisów. 
 
Porozumienie proponuje wprowadzenie etapowego dochodzenia do spełnienia nowych przepisów unijnych. Do końca maja chce, aby opracować wytyczne i zachęty, a do końca czerwca przeprowadzić konsultacje społeczne. Wnioskuje również o stopniowe wdrażanie nowych przepisów, co ma potrwać do końca grudnia 2021.
 
Sygnatariuszami pisma byli: Aleksander Dargiewicz Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Witold Choiński Związek Polskie Mięso, Janusz Rodziewicz Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Monika Piątkowska Izba Zbożowo Paszowa, Wiesław Różański Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI, Ignacy Zaremba Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS".
 
Pełną treść projektu rozporządzenia i załącznik znajdziesz TUTAJ.
 
  • Więcej informacji na temat ASF znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA