Dokarmianie prosiąt ssących – porada od firmy Vergab

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-02-2024,9:00 Aktualizacja: 10-02-2024,12:09
A A A

Prosięta ras rodzimych, które rodzą się z wyższą masą urodzeniową, mogą otrzymywać paszę z niższym odpowiednim dla siebie poziomem białka oraz inną formulacją komponentów paszowych, niż oseski pochodzące z linii hybrydowych.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej zadają pytania i szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów.

Na pytania hodowców odpowiadają doradcy zajmujący się szeroko rozumianą obsługą tych zwierząt. Sugerują oni także produkty, które pomóc w rozwiązaniu danego problemu.

Cykl "Okiem doradcy" to seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".

Bartosz Czarniak, trzoda chlewna, wieprzowina, ceny tuczników, trzoda chlewna, ceny pasz, VEZG, warchlaki, prosięta

Podwyżki na rynku świń nie są wykluczone

Podaż świń na niemieckim rynku jest niewystarczająca względem zapotrzebowania. VEZG podniosła więc znacznie cenę za tuczniki o 10 centów do poziomu 2,10 euro za kg w klasie E. Podwyżki cen tuczników były spodziewane, ponieważ ostatnie...

W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.

W drugiej artykułu odsłonie wybraliśmy pytanie dotyczące dokarmiania prosiąt ssących paszą stałą.

- Co jest lepsze dla prosiąt w wieku 3-4 tygodni? Czy powinny one pobierać większą ilość prestartera o niskim poziomie białka, czy może mają jeść mniejszą ilość tej paszy, ale o jego wyższej zawartości? Jak pobranie tej mieszanki wpływa na trudny czas ich odsadzenia od maciory - pyta hodowczyni trzody chlewnej.

O odpowiedź poprosiliśmy przedstawiciela m.in. firmy Vergab Patryka Śliwowskiego, doradcę żywieniowego.

- Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Aby odpowiednio zbilansować paszę dla takich prosiąt, należy wziąć pod uwagę ich potencjał genetyczny - mówi Śliwowski.

Nowa genetyka linii hodowlanych świń zapewnia bardzo wysoką plenność prosiąt, przez co ich masa urodzeniowa jest dość niska.

Takie zwierzęta nie są w stanie fizycznie pobrać odpowiedniej ilości siary, co przekłada się na dalszy cykl żywienia, dlatego powinny otrzymywać paszę o możliwie najwyższej wartości żywieniowej.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 7 lutego. Cena w końcu wzrosła

Najnowsze notowania dużego parkietu VEZG w Niemczech z 7 lutego w końcu przyniosły długo oczekiwaną podwyżkę ceny tuczników. Cena tuczników w notowaniach z 7 lutego wzrosła do 2,10 euro za kg wbc. Tuczniki w Niemczech w przeliczeniu...

Prosięta ras rodzimych, które rodzą się z wyższą masą urodzeniową, mogą otrzymywać paszę z niższym odpowiednim dla siebie poziomem białka oraz inną formulacją komponentów paszowych.

Oprócz odpowiedniego poziomu białka w danej mieszance, bardzo ważnym aspektem jest jego źródło zapewniające dobrą strawność, przyswajalność i zbilansowanie pod kątem aminokwasowym.

- Kolejnym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę przygotowując paszę prestarterową, są warunki w obiektach, w których utrzymujemy prosięta, takie jak temperatura, dostępność do wody i paszy - podkreśla Patryk Śliwowski dodając:

- Firma Vergab zaleca w tym okresie stosowanie produktu Fasser Mix, który jest źródłem multifunkcyjnego włókna. Produkt ten ma działanie dietetyczne i prebiotyczne, co wpływa na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego i korzystną mikroflorę bakteryjną.

Całą wypowiedź Patryka Śliwowskiego dotyczącą dokarmiania prosiąt ssących paszą stałą znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie" nr 6/2023. ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA