Dlaczego rolnicy są w kręgu podejrzanych? W środę wielki protest

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-12-2021,18:25 Aktualizacja: 14-12-2021,18:22
A A A

Samorząd rolniczy wystąpił do Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości w sprawie gospodarzy z powiatu piotrkowskiego (woj. łódzkie) zatrzymanych w ramach śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy wystawianiu przez lekarzy weterynarii świadectw zdrowia zwierząt. Rolnicy twierdza, że są niewinni i zapowiadają protest.

"Zastosowane środki przymusu wobec rolników były niewspółmierne i stawia się ich w kręgu podejrzanych, a nie jako świadków. Kilkukrotnie zgłaszali nieprawidłowości przy wystawianiu świadectw zdrowia zwierząt. Dlatego stanowczo protestujemy przeciwko takiemu postępowaniu i prosimy o wyjaśnienie, czy zastosowane środki były adekwatne do zarzucanych rolnikom czynów" - czytamy w wystąpieniu Krajowej Rady Izb Rolniczych do ministra sprawiedliwości.

Janusz Terka, producenci świń, Piotrków Trybunalski, urzędowi lekarze weterynarii, proukratura, świadectwo zdrowia

Producenci świń potraktowani jak bandyci

Policja tj. funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji z Łodzi, jak poinformował portal Piotrkowski24, 7 grudnia zatrzymała 3 lekarzy weterynarii oraz kilkunastu producentów świń. Rolnicy zostali zakuci w kajdanki i przewiezieni...

Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Tryb. poinformowała, że prowadzi dwa śledztwa w sprawie niedopełnienia obowiązków przez urzędowych lekarzy weterynarii, działających w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, poprzez poświadczanie nieprawdy w świadectwach zdrowia trzody chlewnej, która w rzeczywistości nie została przez nich zbadana od grudnia 2020 r. do maja 2021 r. w kilku miejscowościach województwa łódzkiego.

W ramach śledztwa 7 grudnia funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali 23 osoby (4 lekarzy weterynarii i 19 hodowców trzody chlewnej).

"Zgromadzony dotychczas materiał dowodowy dał podstawy do przedstawienia zarzutów wobec wszystkich zatrzymanych osób, w tym trzem urzędowym lekarzom weterynarii poświadczania nieprawdy w świadectwach zdrowia trzody chlewnej, a pozostałym osobom prowadzącym gospodarstwa hodowlane oraz lekarzowi weterynarii zarzuty związane z nakłanianiem urzędowych lekarzy weterynarii do wystawiania poświadczających nieprawdę świadectw zdrowia dla trzody chlewnej oraz posługiwania się tymi dokumentami" - napisano w komunikacie.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Tuczniki na VEZG podrożały. Czy to sygnał zmiany na lepsze?

Notowania tuczników w najnowszym notowaniu na giełdzie VEZG w Niemczech wzrosły. Po raz pierwszy od 9 tygodni, kiedy to cena utrzymywała się na stałym poziomie. Cena tuczników w Niemczech wzrosła o zaledwie o 3 centy, ale po ostatnich...

Piotrkowska prokuratura przekazała też, że wobec podejrzanych zastosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze, a dodatkowo wobec lekarzy weterynarii środek w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych. Więcej informacji śledczy nie chcą podawać, zasłaniając się dobrem śledztwa, które ma być rozwojowe.

"Najsurowsze zagrożenie karne spośród czynów przedstawionych podejrzanym w przewiduje przepis art. 231 par. 2 kk - jest to kara do 10 lat pozbawienia wolności, jednak mając na względzie możliwość przyjęcia, iż podejrzani uczynili sobie z popełnienia czynów zabronionych stałe źródło dochodu, zgodnie z art. 65 par. 1kk, podejrzanym może grozić kara przewidziana za dane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a można ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę" - wylicza prokuratura.

Rolnicy z pow. piotrkowskiego podkreślają, że są niewinni, śledczy nie mają żadnych dowodów, a potraktowali ich z najwyższą bezwzględnością jak najgorszych przestępców. Uważają, że akcja została przeprowadzona tak, by zastraszyć ich, żeby przyznali się do zarzucanych czynów.

Gospodarze podkreślają ponadto, że nie ma konfliktu na linii rolnicy - Inspekcja Weterynaryjna. Na środę zapowiedziany jest protest w Piotrkowie przeciwko działaniom policji i prokuratury w tej sprawie.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA