Dalsze spadki cen niemieckich tuczników i warchlaków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-07-2019,14:00 Aktualizacja: 15-07-2019,10:14
A A A
Ceny żywca wieprzowego na małej giełdzie w Niemczech spadły o 5 centów. W tym samym dniu kraj ten opublikował notowania warchlaków, które również odnotowały spadek o 4 centy.
 
Notowania tuczników w większości krajów Unii Europejskiej w ostatnim tygodniu nie wykazywały zasadniczych zmian. 
 
Inaczej było w Belgii, gdzie cena spadła o 6 centów za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). Jest to skutek afrykańskiego pomoru świń (ASF), który rozprzestrzenia się w populacji dzików.
 
tucz nakładczy, tuczarnia, trzoda chlewna, tuczniki, Grzegorz Hudzik

Tucz nakładczy. Nie będzie wyższego podatku

Resort finansów nie pracuje nad zmianami podatkowymi dotyczącymi tuczu nakładczego. Postulaty ministerstwa rolnictwa w tej sprawie najwyraźniej upadły. "Minister Ardanowski wystąpi do ministra finansów o przygotowanie...
 
W wyniku tego Belgia utraciła rynki azjatyckie. Obecnie bazuje głównie na rynku unijnym, który w krajach Europy Centralnej i Północnej w sezonie letnim nie należy do najłatwiejszych. 
 
Konsumpcja wraz z turystami, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, przesuwa się w tym okresie na południe Europy, a przetwórcy muszą dostosować produkcję do sezonowości rynku. 
 
W Hiszpanii ceny skupu tuczników rosną w wolnym tempie. W ostatnim tygodniu ich notowania zwiększyły się o 6 centów za kg wbc, a masa ubojowa spadła średnio o 2 kg.
 
W Niemczech duże rzeźnie skarżą się na małą sprzedaż na lokalnym rynku. Mimo trwającego sezonu grillowego popyt na mięso wieprzowe nie rośnie. 
 
Wiele zakładów przetwórstwa mięsnego robi przerwy letnie i często zmniejsza produkcję w tych tygodniach. 
 
Skutkiem tego tuczniki znajdują się pod presją cenową w tym okresie. Ponadto eksport wieprzowiny z Niemiec na Filipiny został tymczasowo wstrzymany z powodu wykrycia w dostawie 250 kg niedozwolonego mięsa pochodzącego z Polski. 
 
asf, dobrostan zwierząt, świnie z dostępem do wybiegu, KZP-PTCH

Świnie z dostępem do wybiegu? Tak, ale nie w dobie walki z ASF

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wydał stanowisko w sprawie propagowania utrzymywania świń na wybiegach przez ministerstwo rolnictwa. Członkowie zrzeszeni w związku popierają rekompensaty za podnoszenie...
Filipiny zamknęły się na dostawy wieprzowiny z Polski ze względu na ASF. Wszystkie te czynniki spowodowały widoczne skutki na niemieckim rynku. 
 
Ceny żywca w Niemczech 10 lipca spadły o 6 centów do poziomu 1,77 euro za kg wbc, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 7,55 złotych.
 
Dwa dni później (12 lipca) w Niemczech na małej giełdzie tuczniki potaniały o 5 centów do wartości 1,83 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 7,81 złotych. 
 
Na aukcji, jak podaje portal warchlaki.com.pl, wystawiono 1476 tuczników w 11 partiach z czego sprzedano 6 partii, czyli łącznie 806 sztuk.
 
Tego samego dnia Niemcy opublikowały notowania warchlaków. Ich cena spadła z 64 euro za sztukę do 60 euro, czyli o 4 euro. W przeliczeniu na polską walutę za warchlaka w Niemczech trzeba zapłacić około 256 złotych.
 
Cena ta obowiązuje od 15 do 21 lipca.
 
W notowaniach krajowych po spadkach na rynku niemieckim zakłady mięsne obniżyły ceny skupu mimo, że polskie ceny od wielu tygodni pozostawały niższe od tych za naszą zachodnią granicą.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA