Co jest przyczyną obgryzania ogonów u prosiąt?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
05-09-2018,10:05 Aktualizacja: 05-09-2018,10:01
A A A
Obgryzanie ogonów u prosiąt powoduje dyskomfort zwierząt oraz straty ekonomiczne. Ich obcinanie jest głównym zabiegiem zapobiegającym występowaniu tego zjawiska, ale w opinii obrońców dobrostanu zwierząt oraz niektórych konsumentów, czynność ta nie jest do zaakceptowania.
 
Hodowcy ponoszą duże straty w skutek obgryzania ogonów u prosiąt. Wynikają one głównie z pogorszenia przyrostów oraz konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów weterynaryjnych.
 
ogonki, obgryzanie, kamera 3D, prosięta

Kamery 3D ostrzegą o możliwości obgryzania ogonów u prosiąt

Obgryzanie ogonów u prosiąt to duży problem producentów świń. Na występowanie tego zjawiska wpływają czynniki genetyczne, żywieniowe, środowiskowe oraz błędy w zarządzaniu stadem, a także ułożenie i kształt ogonów u prosiąt....
Obcinanie ogonów jako rutynowy zabieg zapobiegający ich obgryzaniu w Unii Europejskiej jest zabroniony bez wcześniejszego zastosowania innych środków zapobiegawczych dotyczących zarządzania, w tym stosowania przedmiotów do zabawy dla prosiąt.
 
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje, że doświadczenia z wielu krajów prowadzących produkcję w różnych warunkach pokazują jak daleko nam do znalezienia rozwiązania problemu obgryzania ogonów.
 
Obgryzanie ogonów, według niektórych ekspertów może wynikać z problemów zdrowotnych stada i obecności patogenów jelitowych. Zdaniem innych przyczyną może być niewłaściwe zarządzanie stadem lub niezbilansowane żywienie, a także dyskomfort zwierząt ze względu na złe warunki panujące w kojcu. 
 
Jak wynika z praktyki samo zwiększenie powierzchni kojca oraz zastosowanie ściółki ze słomy nie eliminuje problemu w 100 proc. Tak więc konieczne są dalsze badania, które pozwolą znaleźć sposób na ograniczenie tego zjawiska.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA