Choroba Aujeszkyego u świń będzie dalej zwalczana

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2023,10:30 Aktualizacja: 11-02-2023,4:35
A A A

Przedłużenie realizacji programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń na lata 2023 i 2024 - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił do prac rządowych.

Celem programu jest uznanie przez Komisję Europejską terytorium Polski za oficjalnie wolne od choroby. W odniesieniu do poszczególnych regionów cel może zostać osiągnięty do końca 2023 r., a do całego kraju do końca 2024 r. - napisano w uzasadnieniu do projektu.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, żywiec wieprzowy, świnie, zboża, ceny zbóż, pasze dla świń

Niższe ceny zbóż to zysk dla hodowców świń

Hodowcy trzody chlewnej praktycznie jako jedyni odczuwają realne skutki malejących cen zbóż, co wynika z pojawienia się na krajowym rynku dużych ilości ukraińskiego ziarna. - Na pewno spadające ceny zbóż, które są...

Zwalczenie choroby jest ważne dla producentów świń, gdyż brak statusu kraju wolnego od choroby Aujeszkyego uniemożliwia eksport żywych świń do krajów UE.

Pierwszy przypadek choroby w Polsce stwierdzono w 1958 r. u zwierząt futerkowych. Rok później po raz pierwszy zarejestrowano ją u świń. W 2006 r. Polska wdrożyła program zwalczania choroby Aujeszkyego u świń w województwie lubuskim, który w 2008 r. został rozszerzony na pozostałe województwa kraju.

W 2012 r. został wprowadzony dwuletni program zwalczania i monitorowania choroby. Od 2015 r. przedłużany był co dwa lata. W 2021 r. na podstawie wyników badań serologicznych nie stwierdzono stad i świń zakażonych wirusem.

Od 2011 r. program jest finansowany z budżetu państwa. Ministerstwo rolnictwa szacuje, że na ten cel na lata 2023-24 potrzebne będzie ok. 9,5 mln zł.
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA