Ceny tuczników znów rosną

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
04-02-2020,8:45 Aktualizacja: 04-02-2020,8:30
A A A
Nadpodaż na rynku tuczników w pierwszych dniach 2020 r. doprowadził do spadku cen. Obecnie sytuacja ustabilizowała się, a notowania żywca wieprzowego pną się w górę.
 
Niemiecka giełda żywca wieprzowego jeszcze na początku piątego tygodnia bieżącego roku utrzymała stabilną cenę tuczników. W ślad za nią podążyły notowania w Hiszpanii, Danii, Belgii i Austrii. 
 
Jedynie Francja ze względu na strajki utrudniające transport zanotowała spadek ceny w ostatnim tygodniu aż o 6 centów - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej - P O L P I G.
 
bioasekuracja, trzoda chlewna, ASF, środki unijne, pomoc dla rolników

Mali hodowcy świń nie otrzymają wsparcia na inwestycje chroniące przed ASF?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) chce, aby hodowcy trzody chlewnej utrzymujący do 50 świń mogli skorzystać z wsparcia na inwestycje chroniące gospodarstwo przed afrykańskim pomorem świń (ASF). W całym okresie realizacji PROW 2014-2020...
W Niderlandach od dwóch tygodni cena rośnie o 1 cent. Wywołuje to optymistyczne nastroje również w innych krajach. 
 
Branża spodziewa się dalszych wzrostów cen w lutym, co ich zdaniem będzie efektem zwiększonego popytu na wieprzowinę ze strony Chin.
 
W Niemczech 29 stycznia ceny wzrosły o 3 centy i osiągnęły poziom 1,85 euro za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę daje to około 7,97 złotych.
 
W Polsce w skupie również ceny wzrosły, a zakłady mięsne płacą o 20-30 groszy za kg więcej w stosunku do poprzedniego tygodnia.
 
Mimo rozprzestrzeniającego się w kraju wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) wielu rolników postanowiło rozwinąć produkcję trzody chlewnej. 
 
W wyniku wysokich ceny skupu i korzystnych prognoz cenowych na bieżący rok połowie świń w Polsce według GUS pod koniec ubiegłego roku wzrosło do 11 215,5 tys. sztuk i było o 1,7% wyższe rok do roku.
 
Pogłowie macior wzrosło o 1,6%, a pogłowie loch prośnych zwiększyło się o 3,6%.
 
  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA