Ceny tuczników wzrosną?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
09-06-2020,8:50 Aktualizacja: 09-06-2020,8:34
A A A
Popyt na tuczniki w krajach europejskich rośnie w wyniku odmrażania gospodarki po pandemii koronawirusa. Czy zapowiadany wzrost importu wieprzowiny przełoży się na wzrost cen żywca?
 
Ceny żywca wieprzowego w krajach Unii Europejskiej w 23 tygodniu miały różne trendy. 
 
Tuczniki w Belgii podrożały o 10 centów za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). Warto pamiętać, że w wyniku wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) ich poziom był stosunkowo niski. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, półtusze wieprzowe, warchlaki, Polska

Cena tuczników w Polsce wzrosła

Spadek cen żywca wieprzowego w Polsce po sześciu tygodniach nieprzerwanego spadku wyhamował. W trzecim tygodniu maja notowania tuczników podskoczyły.   Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informuje, że w dniach...
 
Notowania w Hiszpanii nieznacznie wzrosły, a w Niderlandach, Francji i Austrii pozostały bez zmian, informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
 
Tuczniki na dużej giełdzie w Niemczech 3 czerwca nie zmieniły notowań. Pozostały one na poziomie 1,66 euro za kg wbc, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 7,38 złotych.
 
Zamknięcie dużej ubojni w Niderlandach z powodu koronawirusa spowodowało napływu tańszego żywca wieprzowego do Polski. 
 
Odnotowano również wzrost krajowego importu taniej wieprzowiny z Danii, Niemiec i Niderlandów, co doprowadziło do spadku cen skupu w polskich monitorowanych zakładach o 10 groszy  za kg wbc.
 
Odmrażanie sektora gastronomii, restauracji i hoteli, rozpoczęcie sezonu grillowego oraz rosnący eksport do Chin według ekspertów przełoży się na wzrost cen. 
 
Mangalica, ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW

Wybuchło 3. ognisko ASF. Wirus w stadzie świń mangalica

3. ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2020 roku stwierdzono 4 czerwca na Lubelszczyźnie. Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty w województwie lubelskim w gminie Włodawa w powiecie włodawskim. 3. ognisko ASF wybuchło na...
Chiny planują wstrzymanie importu soi i wieprzowiny z USA. Cena żywca wieprzowego w Państwie Środka od lutego 2020 r. spadła o 21%.
 
Tuczniki w maju kosztowały tam około 30,1 juanów za kg, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 16,5 zł za kg.
 
Spadek ceny był skutkiem częściowej odbudowy pogłowia świń, ograniczonej konsumpcji spowodowanej pandemią COVID-19, rekordowego wzrostu importu oraz uwalniania rezerw państwowych.
 
Wstrzymanie importu wieprzowiny z USA na rynek chiński wpłynie na wzrost dostaw z innych rejonów świata, w tym z Unii Europejskiej. 
 
Według prognoz władze chińskie nie będą chciały dopuścić do wzrostu cen wieprzowiny. 
 
Jednym z elementów stabilizujących rynek wieprzowiny jest import. Według prognoz jeśli konflikt miedzy Stanami Zjednoczonym, a Chinami potrwa dłużej, to będą mogli skorzystać na tym unijni eksporterzy, co z kolei przyczyni się do wzrostu ceny żywca wieprzowego w krajach UE.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA