Ceny tuczników w wielu krajach UE bez zmian

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
18-07-2022,12:00 Aktualizacja: 18-07-2022,9:37
A A A
Niemiecka cena tuczników od 3 tygodni utrzymuje się na tym samym poziomie. Niektóre tamtejsze rzeźnie dodatkowo obniżają ceny skupu tłumacząc się słabym popytem. 
 
Tuczniki w ostatnich notowaniach niemieckiej dużej giełdy utrzymały cenę 1,85 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę jest to około 8,85 zł. Tym samym notowania te pozostają bez zmian od 3 tygodni. 
 
Niektóre niemieckiej rzeźnie skupują świnie w obniżonej cenie tłumacząc to słabym popytem ze strony sieci handlowych. 
 
Brak opłacalności, wysokie koszty produkcji oraz brak wzrostu cen skupu żywca doskwiera producentom trzody chlewnej w wielu krajach Unii Europejskiej.
 
ognisko asf u świń, wirus asf, asf w Polsce, maciory, lochy, ASF w woj. zachodniopomorskim, strefa różowa

Ognisko ASF po raz pierwszy w woj. zachodniopomorskim

Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę obrazującą występowanie afrykańskiego pomoru świń w Polsce 8. ognisko tej choroby w naszym kraju. Ognisko ASF nr 2022/8 wybuchło w gospodarstwie leżącym w pobliżu wsi Strzelczyn położonej...
 
W efekcie wielu z nich rezygnuje z produkcji, a pogłowie świń wciąż spada. Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, upały szczególnie uciążliwe na południu Europy, dodatkowo ograniczają przyrosty i podaż zwierząt.
 
Zazwyczaj w okresie wakacyjnym popyt na wieprzowinę zwiększał się. Odmienne zachowania konsumentów, są skutkiem wysokiej inflacji i niepewności co do dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej. 
 
Rosnące ceny mięsa wieprzowego ograniczają konsumpcję, a słaba podaż żywca nie wpływa na wzrost cen tuczników. 
 
W Polsce średnia cena tuczników w klasie E nie zmieniła się i wynosi obecnie około 8,65 zł za kg. Tym samym jest ona niższa od ceny niemieckiej o 30 gr za kg. 
 
Tak duże różnice cenowe wynikające ze słabego kursu złotego w stosunku do euro. Ponadto wysokie ceny paliw ograniczają opłacalność importu żywca i wieprzowiny do kraju.
 
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, krajowa cena tuczników klasy S w dniu 10 lipca wynosiła 9,01 zł za kg masy poubojowej ciepłej. Producenci za klasę E uzyskiwali średnio 8,91 zł, za klasę U 8,58 zł, Za klasę R 8,23 zł, a za klasę O 7,39 zł.
 
W tym czasie średnia cena zakupu świń rzeźnych według wagi żywej wynosiła w Polsce 6,96 zł. Najwyższą cenę uzyskiwali producenci w makroregionie środkowo-wschodnim, gdzie płacono 6,99 zł, a najniższą w południowo-wschodnim i wynosiła ona 6,91 zł. 
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA