Ceny tuczników w Polsce wzrosły na wzór niemieckich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-02-2023,9:15 Aktualizacja: 09-02-2023,8:54
A A A

- Brak własnego surowca w odpowiedniej ilości mści się na rynku i cena tuczników w Polsce wybiła się do poziomu porównywalnego z tym zza Odry, a nawet go przebija - mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

Cena tuczników na niemieckiej dużej giełdzie VEZG wzrosła o 8 centów do poziomu 2,08 euro za kg przy 57% mięsności tuszy (9,79 zł za kg).

Zwiastunem tej podwyżki była sytuacja na małej giełdzie, gdzie cena tych zwierząt wzrosła najpierw o 2, następnie o 7 eurocentów.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 1 lutego. Nastąpił długo oczekiwany wzrost notowań

Cena świń na dużej giełdzie VEZG po 9 tygodniach w końcu wzrosła. Niemieckie ubojnie będą płacić za tuczniki 2,08 euro za kg wbc. Cena tuczników w notowaniach VEZG z 1 lutego wzrosła do poziomu 2,08 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską...

Hodowcy świń, choć spodziewali się wzrostów cen, są nieco zaskoczeni. Podobnie jest w przypadku krajowego rynku, który w ostatnich tygodniach oferował stawki niższe od niemieckich.

- Brak własnego surowca w odpowiedniej ilości mści się na rynku i cena tuczników w Polsce wybiła się do poziomu porównywalnego z tym zza Odry, a nawet go przebija - mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

Hodowca podkreśla, że największe zakłady w Polsce oferują oficjalnie 9,75 zł, a nawet ponad 9,8 zł za kg w klasie E przy transportach całosamochodowych. Jeszcze 1-2 tygodnie były one skłonne zapłacić o 70-80 groszy mniej tj. maksymalnie 9,10 - 9,15 zł w klasie E.

- Wielu komentatorów zwraca uwagę na pewną zależność. Często tuż przed wzrostem cen tuczników, rośną także notowania warchlaków, co rzeczywiście obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach. Ich ceny dochodzą nawet do poziomu 480 zł za 30 kg zwierzę - mówi Czarniak.

hodowcy świń, produckja świń w cyklu zamkniętym, maciory, prosięta, tuczniki, lochy, pomoc finansowa, KE, wsparcie

Hodowcy świń mogą składać wnioski o pomoc do 7 lutego

Hodowcy i producenci trzody chlewnej w cyklu zamkniętym, którzy ponieśli straty w wyniku trwającej wojny, o tydzień dłużej niż zakładano tj. do 7 lutego, mogą składać wnioski o nadzwyczajną tymczasową pomoc. Wsparcie finansowane jest z...

Wysokie ceny się utrzymają?

Jak długo ceny tuczników utrzymają się na takim poziomie? Czy może jest to nowy trend wzrostowy?

- Wiele zależy od tego, jaką cenę będzie oferował handel zakładom i jakie ceny jest w stanie zaakceptować konsument. Zauważmy, że w innych ważnych sektorach produkcji spożywczej jak mleko, bydło mięsne, drób i jaja, obserwujemy obniżki, co może zniechęcać sieci handlowe do podnoszenia stawek za mięso wieprzowe, aby klient nie odwrócił się od tego produktu patrząc na tańszą alternatywę - zauważa Bartosz Czarniak.

Rzecznik prasowy Polsus uważa, że z drugiej strony pewnym równoważnikiem wysokiej ceny świń jest fakt, że maleje pogłowie tych zwierząt. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej, a nawet na świecie.

- Na całym świecie rok do roku wyprodukowano mniej mieszanek paszowych o 5 mln ton tj. 3%. Oznacza to, że mamy mniej świń - podsumowuje Czarniak.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA