Ceny tuczników już nie maleją

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-07-2017,9:00 Aktualizacja: 24-07-2017,12:47
A A A

Ceny tuczników przez ostatnie dwa tygodnie malały. Na szczęście w najnowszych notowaniach w Niemczech utrzymały się na ubiegłotygodniowym poziomie co oznacza ich stabilizację. Ta powinna również mieć miejsce w pozostałych krajach Wspólnoty, w tym również w Polsce.

Tuczniki były tańsze z powodu silnej cenowej presji na unijnym rynku. Jak zauważają analitycy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, największa była ona w krajach północnej i centralnej Europy.

Ceny żywca wieprzowego malały głównie z powodu osłabionego popytu ze strony handlu zarówno na rynku wewnętrznym jak i w eksporcie. Zdaniem analityków KZP-PTCH już od marca ma miejsce spadek ilości unijnej wieprzowiny wysyłanej na rynki trzecie.

trzoda chlewna, gnojowica, zbiorniki, nawozy płynne

Gnojowica będzie przechowywana przez 6 miesięcy?

Hodowcy i producenci trzody chlewnej, zgodnie z projektem ustawy „Prawo wodne”, będę zobowiązani do przechowywania gnojowicy przez okres sześciu miesięcy. Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej...

Wieprzowina zostaje więc na europejskim rynku powodując presję na cenę tuczników. Stąd w Niemczech w ubiegłym tygodniu zmalała ona o 6 eurocentów.

Żywiec wieprzowy zanotował jeszcze większe spadki w Belgii, gdzie cena spadła o 7 eurocentów oraz w Holandii o 6 eurocentów. W Danii wystąpiły spadki wielkości 4 eurocentów, a w Austrii wyniosły one 3 eurocenty.

Ceny tuczników w Polsce również podążają za europejskim trendem. W ubiegłym tygodniu dodatkowo wpłynął na nie kurs złotego. Nasza waluta została osłabiona w stosunku do euro.

W transakcjach członków KZP-PTCH cena tuczników spadła o prawie 18 groszy do poziomu 5,59 zł za kilogram żywca. Z kolei w notowaniach ministerstwa rolnictwa cena za kg wieprzowiny w masie poubojowej ciepłej zmalała o 19 groszy z poziomu 7,38 do 7,19 zł/kg wbc.

Cena żywca wieprzowego w Niemczech w tym tygodniu została jednak na poziomie 1,70 euro za kg wbc tj. około 7,15 zł/kg. Będzie ona także obowiązywać w przyszłym tygodniu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA