Ceny świń. Kiedy nastąpi przebudzenie rynku?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-04-2022,12:20 Aktualizacja: 21-04-2022,11:34
A A A

Ceny tuczników na niemieckiej giełdzie VEZG oraz ISW w ostatnich notowaniach nie uległy zmianie. Wciąż wynoszą one odpowiednio 1,95 euro za kg wbc oraz 1,97 euro.

- Mamy chwilową stabilizację na rynku trzody chlewnej. Czemu chwilową? Bo nie wierzę, aby cena nie podskoczyła wraz z rosnącym popytem w sezonie grillowym przy ograniczonej podaży tego surowca - komentuje tę sytuację Bartosz Czarniak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

Cenniki w Polsce w zakładach mięsnych również nie uległy zmianie, mimo ograniczonej podaży tuczników w naszym kraju.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej jeszcze przed świętami spotkali się z przedstawicielami ministerstwa rolnictwa i sektora przetwórczego.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Cena tuczników w Niemczech ani drgnie

Cena tuczników na niemieckiej dużej giełdzie VEZG po raz trzeci z rzędu pozostała na tym samym poziomie i wyniosła 1,95 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro z 20 kwietnia wg NBP (4,6295) jest to 9,03 zł za kg wbc...

- Rozmawiano o utworzeniu grup roboczych, które będą miały na celu wypracowywanie rozwiązań powstrzymujący exodus gospodarstw utrzymujących świnie i odbudowę produkcji trzody w Polsce w oparciu o krajową hodowlę. Mam nadzieję, że pomysły tam wypracowane przyniosą spodziewany efekt i produkcja świń znów zacznie się u nas rozwijać - mówi Czarniak.

Chiny a europejskie ceny świń

Ważnym czynnikiem, który może wpłynąć na podwyżki w skupach jest sytuacja w Chinach.

- Po kilku latach ogromnych inwestycji i zysków uzyskanych przez chlewnie, które przetrwały tamtejszą epidemię wirsa ASF, przyszedł czas dużych problemów. Produkcja przynosi tam coraz większe stary, które wynikają z dużej ilości mięsa na rynku i jej wysokich kosztów. Ponadto, jak wynika z danych rynkowych, w Chinach spadła konsumpcja wieprzowiny - mówi Bartosz Czarniak.

asf

Na kupowaniu zdrowych świń ze stref ASF powstały fortuny

O dramatach rolników sprzedających zdrowe świnie ze stref ASF za bezcen, budowie majątków na tym zjawisku, utrąceniu budowy państwowego zakładu do przerabiania świń czy zniszczeniu gospodarstwa, któremu dopiero teraz wypłacono...

Hodowcy świń w Chinach w związku z tym borykają się z niższymi cenami skupu zwierząt. W związku z tym część z nich zaczyna zmniejszać swoje stada.

Chiny w dłuższej perspektywie czasu mogą się zdecydować na zwiększenie importu wieprzowiny. To z kolei wpłynie na stabilizację wyższych cen skupu tuczników w Europie.

- Pamiętajmy, że pomimo bardzo wysokich kosztów, europejska produkcja jest jeszcze atrakcyjniejsza cenowo niż w Państwie Środka. Jednak dążenie Pekinu do samodzielności w tym zakresie nakłada cła na import wieprzowiny, co ogranicza handel z tym państwem - mówi Czarniak i dodaje:

- Na Chiny patrzę już nie przez pryzmat miejsca handlu produktem europejskim, ale jak na barometr, dzięki któremu będzie można przewidywać przyszłe trendy cenowe.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ


 

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA