Cena tuczników w Polsce zdecydowanie wyższa niż w Niemczech

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-05-2024,8:05 Aktualizacja: 24-05-2024,7:28
A A A

Cena tuczników w Niemczech nadal wynosi 2,20 euro za kg w klasie E, czyli 9,37 zł. W Polsce jest ona zdecydowanie wyższa.

– W kraju obserwujemy wzmożone poszukiwania tucznika, co przekłada się na bardzo wysokie stawki, które szybko zbliżają się do granicy 10 zł za kg w klasie E. Obecnie najwyższe sięgają 9,80 zł za kg wbc – mówi Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS dodając:

– Jak widać już niewiele brakuje nam do psychologicznej bariery, ale czy nastąpi jej przełamanie? Moim zdaniem, jeżeli rynek niemiecki nie podniesie swoich stawek, niestety nie.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 22 maja. Wciąż bez podwyżek

Ceny tuczników w Niemczech od 28 lutego wynosi 2,20 euro za kg wbc. Duża giełda VEZG również 22 maja nie zmieniła notowań, mimo ubiegłotygodniowych zapowiedzi. Cena tuczników na VEZG od 28 lutego wynosi 2,20 euro za kg wbc VEZG...

Hodowca twierdzi, że sytuacja w europejskim pogłowiu trzody chlewnej ustabilizowała się, co świadczy o uspokojeniu nastrojów wśród hodowców i producentów.

To, ile mięsa jest dostępnego na europejskim rynku zależy już głównie od tego, ile uda się wyeksportować do krajów trzecich, co też wydaje się obecnie stabilne.

Na unijnym rynku nie ma nadpodaży, co powoduje, że import wspomaga produkcję krajową, ale jej nie zastępuje.

– Mamy pewne obawy co do zbiorów zbóż, które są główną bazą paszową do wykarmienia stad, a więc również o ich cenę. Obecnie stawki nieco rosną. Cykle zamknięte jeszcze są opłacalne, jednak z uwagą śledzimy ceny pasz. Ich wysokość to istotny element ekonomiki produkcji, tak jak i zdrowie naszych zwierząt – mówi Bartosz Czarniak i dodaje:

– Przy zdrowym stadzie współczynnik konwersji paszy na mięso jest o wiele niższy, a co za tym idzie, jego produkcja jest tańsza.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA