Cena tuczników w Niemczech bez zmian, ale rośnie w innych krajach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-03-2017,7:00 Aktualizacja: 18-03-2017,21:24
A A A

Wieprzowina co roku w pobliżu Wielkanocy oraz majowego weekendu drożeje. Wpływa na to większy popyt na tuczniki. I dzięki temu właśnie, mimo że cena tych zwierząt w Niemczech nie uległa zmianie, w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej wzrosła.

Tuczniki w transakcjach członków Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w minionym tygodniu wyniosły 5,13 złotych za kilogram żywca czyli o 11 gorszy więcej niż w ostatnich notowaniach.

Zakłady mięsne w UE odnotowały ograniczą podaż tuczników, co było głównym powodem wzrostu cen. Jak informuje KZP-PTCH nawet w Danii, która w ostatnich tygodniach utrzymywała notowania na stabilnym poziomie tym razem cena została podniesiona o 2,7 centów.

bydło mięsne, mleko, trzoda chlewna, wołowina

Pieniądze dla hodowców. Trzeba składać wnioski

Agencja Rynku Rolnego informuje, że od 18 marca do 7 kwietnia 2017 r. producenci mleka oraz trzody chlewnej mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w ramach nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej. Za dzień złożenia wniosku o udzielenie pomocy uważa...

Duńscy hodowcy za tuczniki według Danish Crown otrzymywali 10,20 DKK/kg wbc tj. 5,90 zł/kg. W Holandii zakład mięsny Vion Food Group płacił w tym czasie 1,59 euro/kg wbc tj. 6,83zł/kg. Z kolei wg departamentu rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA (United States Department of Agriculture) tamtejsi hodowcy dostawali średnio 1,47 dolara/kg wbc, tj. 5,86 zł/kg.

Tuczniki w Niemczech są obecnie bardzo pożądanym produktem. Podaż nawet w zakładach mięsnych płacących mniej za te zwierzęta niż cena ustalona dla całego kraju jest tak duża, że te nie mogą jej sprostać.

Cena tuczników w Niemczech jednak mimo tak ożywionego ruchu na rynku pozostała na zeszłotygodniowym poziomie. 15 marca wyniosła ona więc 1,57 euro za kilogram wieprzowiny w wadze bitej ciepłej (wbc) czyli około 6,75 zł/kg wbc.

Cena targowiskowych prosiąt o wadze ok. 20kg w Polsce w 10 tygodniu 2017 r. wynosiła 183,93 zł. W 11 tygodniu ceny tych zwierząt w Niemczech wg VEZG i w Danii wg notowań duńskiego stowarzyszenia producentów świń Danske Svineproducenter wynosiły odpowiednio 65 euro za 28 kg tj. ok. 280 zł oraz 500 DKK za 30 kg tj. ok. 290 zł. Z kolei w Holandii za 25 kg prosię trzeba zapłacić 59 euro tj. ok. 253 zł.

Książki warte polecenia: Sygnały świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA