Cena tuczników ustabilizowała się

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
01-06-2020,10:10 Aktualizacja: 01-06-2020,10:08
A A A
Koronawirus spowodował zmniejszenie popytu na wieprzowinę, co doprowadziło do nadprodukcji żywca wieprzowego i spadku cen. Obecnie nadwyżka została zagospodarowana, a ceny ustabilizowały się. 
 
Notowania tuczników w ostatnich tygodniach mocno spadały. Trend ten jednak wyhamował i Niemcy 20 maja 2020 r. podniosły ceny o 6 centów do wartości 1,66 euro za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc), czyli około 7,40 złotych.
 
Podwyżka ta dała impuls do wzrostów notowań w wielu innych krajach unijnych. Ceny tuczników, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, znacząco wzrosły w Niderlandach, Belgii i Austrii. 
 
handel wieprzowiną, chiny, afrykański pomór świń, rynek mięsa

Import wieprzowiny przez rok wzrósł prawie dwa razy

Do Chin sprowadzono w kwietniu rekordowe 400 tys. ton wieprzowiny, czyli o 170 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych urzędu celnego. Komentatorzy wiążą to z epidemią ASF i pandemią koronawirusa. Łącznie w pierwszych czterech miesiącach...
Natomiast bez zmiany pozostały w Hiszpanii i Francji, a na rynku duńskim w ciągu tygodnia cena tuczników spadła o 4 ceny. 
 
Nadprodukcja żywca wieprzowego wywołana pandemią koronawirusa jest już zagospodarowana. 
 
Pomogło w tym otwarcie restauracji, co doprowadziło do wzrostu popytu na wieprzowinę. 
 
W efekcie ceny tuczników na dużej giełdzie w Niemczech opublikowane 27 maja 2020 r. ustabilizowały się na poziomie sprzed tygodnia wynoszącym 1,66 euro za kg wbc. Cena ta obowiązuje od 28 maja do 3 czerwca 2020 r.
 
Tuczniki w opublikowanych 28 maja duńskich notowaniach Danish Crown potaniały o 0,30 koron duńskich (DKK), informuje portal warchlaki.com.pl.
 
Ich cena spadła do poziomu 11,40 DKK, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 6,82 zł. 
 
W notowaniach niemieckich małej giełdy z 29 maja, cena tuczników pozostała bez zmian na poziomie 1,72 euro za kg wbc (około 7,67 złotych). Na aukcji wystawiono 1423 tuczników w 10 partiach z czego sprzedano 6 partii i łącznie 903 zwierzęta. 
 
ognisko asf, przypadek asf, trzoda chlewna, dziki, padłe dziki, ADNS, wirus asf, afrykański pomór świń, asf w Grecji

Wirus ASF bardzo aktywny. Nie tylko w Polsce

Wirus afrykańskiego pomoru świń w 2020 roku jest bardzo aktywny w całej Europie. Tylko w 1 kwartale służby poszczególnych krajów zgłosiły do systemu Animal Disease Notification System (ADNS) aż 4639 ognisk i przypadków tej...
Jak podaje POLPIG sieci handlowe otrzymały wyraźny sygnał, że dno cenowe zostało osiągnięte. W chłodniach wielu zakładów zalegają zapasy wieprzowiny wyprodukowanej z surowca zakupionego w wysokich cenach. 
 
W wyniku presji na ceny żywca wieprzowego sieci handlowe dążyłyby do obniżenia cen hurtowych. W rezultacie działałoby to na niekorzyść zakładów mięsnych, które musiałyby sprzedawać produkty ze stratą.
 
Obecnie obserwowana sytuacja na rynku może zmienić się jeszcze w wyniku ewentualnych zakażeń koronawirusem pracowników zakładów mięsnych, jak miało to miejsce we Francji czy Niderlandach.
 
Przymusowa kwarantanna i wstrzymanie linii produkcyjnych może wywołać problem ze zbytem żywca oraz spadkiem jego ceny. 
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2020

Hoduj z głową świnie:

-Ceny tuczników spadają

-Obalamy mity na temat ASF

-Żeby prosięta nie chorowały

-Rozwija produkcję warchlaków

-Prosięta muszą jeść, aby przyrastać

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wydajność pod oceną wzrosła

-Albo rozwój, albo porażka

-Efektywne źródło paszy

-Mleko prawdę Ci powie

-Obrażenia porodowe

PRENUMERATA