Cena tuczników stabilna, ale niska

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
25-10-2021,9:25 Aktualizacja: 25-10-2021,9:20
A A A
Tuczniki w większości europejskich państw utrzymały cenę sprzed tygodnia. Niemieckie notowania również pozostały bez zmian na poziomie 1,20 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). 
 
Presja cenowa na europejskim rynku trzody chlewnej zmniejszyła się mimo, że wiele państw zmaga się z sezonowym wzrostem podaży żywca wieprzowego i brakiem personelu w rzeźniach. 
 
W Holandii, Belgii, Francji i Danii tuczniki nie zmieniły cen od ostatniego tygodnia. Z kolei w Hiszpanii notowania spadły o kolejne 3 centy za kg wbc.
 
Jak informują eksperci z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, pojawienie się przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików poza strefą różową w Saksonii nie będzie miało wpływu na ceny skupu u naszego zachodniego sąsiada oraz na sytuację w innych krajach europejskich. 
 
tuczniki w UK, nadmiar świń, niedobór pracowników. zakłady rzeźne, Brexit, Covid-19

Nadmiar tuczników i brak pracowników. To główne problemy UK

Wielka Brytania zmaga się z niedoborem pracowników w zakładach rzeźnych. Wprowadzenie tymczasowych wiz ma rozwiązać ten problem.    Osoby poszukujący pracy będą mogły wjechać do Wielkiej Brytanii w ramach programu Pracownik...
Niemcy w notowaniach dużej giełdy z 20 października nie zmienili cen tuczników. Utrzymali ją na poziomie 1,20 euro za kg wbc, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 5,52 zł. 
 
W Chinach odnotowano wzrost pogłowia trzody chlewnej co spowodowało, że produkcja wieprzowiny w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. zwiększyła się o 38% rok do roku.
 
W ostatnim okresie odnotowano jednak tam zwiększoną liczbę likwidowanych stad loch, co jest efektem niskich cen na rynku i braku opłacalności produkcji. 
 
We wrześniu liczba loch spadła w stosunku do czerwca 2021 r. o 1,1 mln, czyli o 2,3%. W kolejnym roku wywoła to prawdopodobnie zwiększenie importu wieprzowiny.
 
Wpłynie to na wzrost cen w skupie świń w Unii Europejskiej wiosną przyszłego roku. Rosnące ceny będą również efektem mniejszej produkcji spowodowanej ograniczeniem unijnego pogłowia świń.  
 
W Polsce nie odnotowano dużych zmian cenowych. Rolnicy za klasę E średnio otrzymują 5,25 zł za kg.  
 
Z uwagi na wysokie koszty produkcji obecnie nie można mówić o opłacalności. Wiele gospodarstw specjalizujących się w produkcji świń ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej i likwiduje stada. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA