Bruksela zbada umowy cenowe we Francji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-01-2016,17:30 Aktualizacja: 13-01-2016,17:26
A A A

Jak donosi portal Pig Progress Komisja Europejska przyjrzy się francuskim umowom cenowym, które zostały zawarte po licznych protestach rolników, głównie producentów trzody chlewnej oraz bydła.

Po masowych demonstracjach z powodu spadku cen mleka, bydła oraz trzody chlewnej francuski minister rolnictwa Stephane Le Foll zorganizował spotkanie, na które zaprosił wszystkie zainteresowane strony. Uzgodniły one minimalne ceny skupu.

W przypadku trzody chlewnej wyniosły one 1,40 Euro za kilogram tj. ok. 6,06 zł/kg wbc, a mleka 340/1000 kg tj. 0,34 Euro za kg czyli ok. 1,47 zł/kg. Ponadto uzgodniono wyższe ceny skupu bydła o 0,20 Euro za kilogram.

Mimo że uzgodnione ceny szybko okazały się niemożliwe do zrealizowania, cena skupu trzody chlewnej we Francji w regionie Bretania wynosi obecnie 1,07 Euro/kg tj. ok. 4,63 zł, Bruksela nadal uważa, że umowy mogły być zawarte w sprzeczności z surowymi zasadami konkurencji UE.

Komisja Europejska wyśle do wszystkich zaangażowanych stron obszerny kwestionariusz, a także zapozna się protokołami z wszystkich zebrań. Jak informuje portal Pig Progress jeśli ustalenia okażą się niezgodne z prawem może nałożyć karę grzywny w łącznej kwocie nawet dziesiątek milionów Euro.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA