Będzie nowa strategia dla sektora wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2018,10:05 Aktualizacja: 10-05-2018,10:30
A A A

W najbliższym czasie branża mięsna chce przygotować nową strategię dla sektora wieprzowiny, w której zostanie przeanalizowany cały cykl produkcji od rolnika do konsumenta - poinformował Witold Choiński, prezes Związku "Polskie Mięso".

- Strategia dotycząca sektora wieprzowiny powstała kilka lat temu, chcemy wrócić do dobrych rozwiązań dołożyć do tego nowe propozycje i ponownie przygotować strategię - powiedział ekspert. Dodał, że na uzupełnienie projekty wystarczy 2-3 miesiące, po czym zostanie zaprezentowany ministrowi rolnictwa.

wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki, cło

Produkcja wieprzowiny w UE wzrośnie, a eksport nieznacznie

Unijna produkcja wieprzowiny w bieżącym roku wzrośnie o 2 proc. r/r, a jej eksport do Chin będzie kurczył się w drugim kwartale 2018 roku. Zwiększenie wywozu do Japonii, Korei Południowej i innych krajów azjatyckich nie zrekompensuje utraty...

"Strategia odbudowy i rozwoju produkcji trzody chlewnej do 2030 roku" powstała w 2013 r. Jest to dokument przygotowany przez grono ekspertów, naukowców na zlecenia branży mięsnej.
W raporcie zostały przeanalizowane słabe i mocne strony polskiego rynku wieprzowiny, a także pokazane trendy i uwarunkowania rozwoju tego rynku w Polsce i na świecie. Powstały ponadto rekomendacje, jakie działania trzeba podjęć, by odbudować stado trzody w Polsce.

Jak mówił prezes Polskiego Mięsa, w "znowelizowanej" strategii przede wszystkim zostanie opisany cały cykl produkcyjny od producenta do konsumenta, będzie przeanalizowany każdy etap produkcji. Dodał, że w ostatnich latach sytuacja na światowym rynku wieprzowiny zmieniała się.

Od lutego 2014 r. w Polsce obecny jest wirus afrykańskiego pomoru świń, co znacząco ogranicza handel tym gatunkiem mięsem. Z importu z Polski zrezygnowały tzw. kraje pozaunijne, w tym Rosja.

tuczniki, trzoda chlewna, ceny, żywiec wieprzowy

Cena żywca wieprzowego w Niemczech spadła

Cena tuczników w Niemczech przez pięć tygodni z rzędu utrzymywała się bez zmian i wynosiła 1,45 euro za kilogram wagi bitej ciepłej. W bieżącym tygodniu mimo rozpoczętego sezonu grillowego spadła o 3 centy do poziomu 1,42 euro za kg wbc...

Spożycie wieprzowiny w kraju utrzymuje się od kilku lat na poziomie 40 kg na osobę rocznie, ale jednocześnie obserwuje się wahania w konsumpcji. W 2013 r. statyczny Polak zjadł 35,5 kg tego mięsa, a w ubiegłym roku ok. 40,5 kg.

- Takie wahania są niekorzystne dla branży, ale jeszcze większy wpływ na kondycje przetwórców mają zawirowania powstające na rynku europejskim i światowym - zaznaczył Choiński. Dodał, że strategia powinna przewidywać takie sytuacje i proponować działania, które by eliminowały takie zakłócenia.

Do 2016 r. pogłowie trzody chlewnej spadało, w 2017 r. liczba świń w Polsce wzrosła do ok. 11,3 mln sztuk. W ciągu ostatnich lat zmniejszyła się liczba gospodarstw zajmujących się chowem świń z ok. 400 tys. w 2010 r. do szacowanych obecnie ok. 230 tys.

Jak zauważa Choiński, następuje koncentracja produkcji, ale powinna być ona jeszcze większa. Dla porównania w Danii, która wytwarza więcej wieprzowiny niż Polska, hodowlą zajmuje się 3 tys. gospodarstw.

- Nie chcemy doprowadzić do takiej skali produkcji, chcemy by wieprzowinę produkowały duże i małe gospodarstwa. W strategii chcemy znaleźć drogi do produkcji małej, ekologicznej, tradycyjnej, jak i dla dużych ferm, na których opiera się eksport - tłumaczył na koniec szef "Polskiego Mięsa".
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA