Badania nie potwierdziły ASF. Rolnicy mogą odetchnąć z ulgą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-04-2018,12:30 Aktualizacja: 08-04-2018,12:43
A A A

W zwłokach trzech padłych dzików, wyłowionych ze zbiornika pożarowego położonego w pobliżu osady leśnej Krucz pod Czarnkowem w Wielkopolsce, nie znaleziono wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Padłe dziki - jak pisaliśmy - wyłowili z wody 28 marca strażacy, którzy współpracowali podczas tej akcji z pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, Nadleśnictwa Krucz i strażnikami leśnymi.

Z uwagi na podejrzenie, że zwierzęta mogły paść ofiarą wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), konieczne było pobranie próbek biologicznych. Potem zwierzęta przekazano do utylizacji.

Martwe dziki leżały w wodzie. Zwierzęta zabił ASF?

Ratownicy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Sarbii-Sarbce (woj. wielkopolskie) prowadzili nietypową akcję na miejscowym akwenie. Wspólne działania z pracownikami Inspekcji...
Informacja o pływających w akwenie martwych dzikach odbiła się szerokim echem. Wielkopolska - jako region o najbardziej zagęszczonej produkcji trzody chlewnej w Polsce, z którego pochodzi 20-25 proc. krajowej produkcji - wciąż drży przed zawleczeniem tam wirusa ASF.

Na szczęście w tym przypadku alarm okazał się fałszywy. Główny lekarz weterynarii w komunikacie poinformował bowiem, że 5 kwietnia otrzymał ujemne wyniki badań z próbek pobranych z dzików wyłowionych ze zbiornika wodnego w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.

"Należy podkreślić, że już od 4 lat w Polsce funkcjonuje system monitoringu ASF, obejmujący badania laboratoryjne próbek pobranych z dzików padłych, zabitych w wypadkach komunikacyjnych oraz podejrzanych o zakażenie ASF na terenie całego kraju" - czytamy w komunikacie.

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA