ASF. Znamy szczegóły kolejnych ognisk

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-08-2020,11:30 Aktualizacja: 05-08-2020,16:57
A A A

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o szczegółach 6 potwierdzonych wczoraj (4 sierpnia) ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Ogniska ASF nr 21, 22, 23, 24, 25 i 26 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w okresie od 31 lipca do 3 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ogniska ASF u numerach od 21 do 26 wybuchały głównie w bardzo małych gospodarstwach trzodowych. W pięciu z nich utrzymywane były w sumie 34 świnie.

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, Lubelszczyzna

18. ognisko ASF a Lubelszczyźnie i 32 w Polsce

Ognisko afrykańskiego pomoru świń nr 32. w 2020 roku wybuchło w woj. lubelskim. Z informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że znajduje się ono w pobliżu miejscowości Wólka Abramowska położonej w powiecie biłgorajskim w...

Ognisko ASF nr 21 zostało stwierdzone 31 lipca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 6 świń (4 tuczniki i 2 lochy). Jest ono położone w miejscowości Szpikołosy w gminie Hrubieszów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 22 zostało stwierdzone 1 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń (8 prosiąt, 5 warchlaków, 3 lochy). Jest ono położone w miejscowości Stefankowice w gminie Hrubieszów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 23 zostało stwierdzone 1 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3 świnie (2 tuczniki, 1 locha). Jest ono również położone w miejscowości Stefankowice.

Ognisko ASF nr 24 zostało stwierdzone 1 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń (7 tuczników, 2 lochy). Jest ono położone w miejscowości Brody w gminie stary Sulechów w powiecie zielonogórskim w województwie lubuskim.

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki

ASF w ofensywie. Mamy 11 nowych ognisk

Wirus afrykańskiego pomoru świń niemal każdego dnia jest wykrywany w stadach trzody chlewnej. Główny Inspektorat Weterynarii wczoraj (4 sierpnia) poinformował o 11 nowych ogniskach ASF w Polsce. Liczba tegorocznych ognisk ASF nie...

Ognisko ASF nr 25 zostało stwierdzone 1 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1 tucznika położonym w miejscowości Ułazów w gminie Stary Dzików w powiecie lubaczowskim w województwie podkarpackim.

Ognisko ASF nr 26 zostało stwierdzone 3 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1024 świń (79 loch, 350 prosiąt, 290 warchlaków, 304 tuczniki oraz 1 knur). Jest ono położone w miejscowości Zaburze w gminie Radecznica w powiecie zamojskim w województwie lubelskim.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jest sukces czy go nie ma?

-Eliminują muchy na dobre

-Kaszel w chlewni

-Cykl zamknięty na życie

-Koronowirus w wieprzowinie?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA