ASF. Zdrowe świnie mają być sprzedawane po cenach rynkowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2016,7:50 Aktualizacja: 30-08-2016,8:31
A A A

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje specustawę, która ma wesprzeć producentów świń ze stref objętych ograniczeniami w związku z ASF - poinformowało biuro prasowe resortu.

"Proponowane regulacje prawne pozwolą na zagospodarowanie populacji świń znajdujących się na terenie stref objętych ograniczeniami. Rolnikom zapewnią minimalizację strat wynikających z wystąpienia ASF i umożliwią sprzedaż zdrowych świń po cenach rynkowych" - czytamy w dokumencie.   

afrykański pomór świń, ASF, wirus, podlaskie, trzoda chlewna, wieprzowina, świnie

Specustawą w ASF. Rząd chce, aby zakłady skupowały wieprzowinę

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował, że w poniedziałek premier Beata Szydło spotka się z przedstawicielami kilku zakładów, by rozmawiać o zasadach skupu nadmiaru trzody z rynku w związku z ASF. Szef resortu rolnictwa...

Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa wyjaśnił, że chodzi o to, by rolnik, który zajmuje się hodowlą świń w strefach z ograniczeniami mógł sprzedać swoje tuczniki, a z drugiej strony zakłady, które podejmą się ich zakupu będą miały pełne bezpieczeństwo ekonomiczne. - Mięso ze stref będzie pochodziło od zdrowych, przebadanych zwierząt - dodał. Zaznaczył, że w tej sprawie potrzebne są gwarancje rządowe.

Wiceminister ma nadzieję, że projekt specustawy będzie procedowany na pierwszym posiedzeniu Sejmu po przerwie wakacyjnej (5-6 września).

O pracach nad specustawą poinformował w piątek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Zapowiedział, że zanim projekt trafi do Sejmu musi być zaakceptowany przez Radę Ministrów. Jak dowiedziała się PAP, może to nastąpić w trybie obiegowym.

Celem planowanych działań jest m.in. umożliwienie rolnikom sprzedaży zwierząt, które osiągnęły już wagę ubojową. Minister wskazał na kilka możliwych rozwiązań są to: dopłaty do cen, możliwość wykupu albo zakup na rezerwy materiałowe lub normalny skup przez zakłady. Zdaniem Jurgiela, trzeba wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, ale wszystkie one mają dotyczyć cen zbliżonych do rynkowych.

Resort rolnictwa - jak zapowiedział Bogucki - pracuje także nad inną specustawą. Będzie ona dotyczyła zmiany kilku ustaw - kwestii odstrzału dzików, bezpieczeństwa hodowli trzody chlewnej, systemu wydawania świadectw zdrowia dla zwierząt, systemu identyfikacji zwierząt.

Dotychczas mimo zalecanego sanitarnego odstrzału 40 tys. sztuk dzików, zabito 5 tys. sztuk.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA