ASF. Wszystkie służby walczą z wirusem, trwa badanie próbek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2016,8:20 Aktualizacja: 17-08-2016,8:58
A A A

W weekend przebadano ponad 1200 próbek z gospodarstw uznanych za ogniska choroby. Są ujemne - poinformował Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii.

- Bardzo ważne jest to, żeby w dalszym ciągu absolutnie nie kupować prosiąt świńskich nieznanego pochodzenia, bo najprawdopodobniej te ogniska spowodowane są czynnikiem ludzkim - przeniesieniem tego wektora wirusa przez człowieka, który handlował prosiętami - mówił Skorupski. Ocenił, że osobną sprawą jest zmniejszenie populacji dzika, który jest odpowiedzialny za roznoszenie ASF.

asf, dziki, ognisko asf, świnie domowe

ASF. Likwidacja całej hodowli świń na Podlasiu nie jest rozwiązaniem

Likwidacja całej produkcji trzody chlewnej w województwie podlaskim nie przyniesie poprawy zarówno w możliwościach eksportowych Polski na rynki trzecie jak i eradykacji wirusa z kraju, gdyż wirus dalej będzie rozprzestrzeniał się w...

Skorupski przypomina, że w tej sprawie wysłał zawiadomienie do Prokuratora Generalnego oraz do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Sprawa jest poważna, ASF jest groźną chorobą dla trzody chlewnej - podkreślił. Przypomniał, że ta choroba nie jest groźna dla człowieka.

Prokuratura Rejonowa w Zambrowie prowadzi postępowanie wobec 2-3 handlarzy, którzy rozwozili prosięta zarażone wirusem ASF. Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa poinformował, że resort wraz z Głównym Lekarz Weterynarii podjęli "działania zmierzające do zawiązania współpracy między służbami, które będą na bieżąco wspierały służby weterynaryjne jeżeli chodzi o monitorowanie i ruch zwierząt, szczególnie trzody chlewnej, na terenie całego kraju".

Dodał, że od wtorku służby weterynaryjne na terenie województwa podlaskiego zostały objęte dodatkowym wsparciem kadrowym. - Do każdego inspektoratu weterynarii zostały skierowane po trzy osoby. Są to pracownicy inspekcji weterynaryjnej z całej Polski, epidemiolodzy, czyli osoby doświadczone, a ich zadaniem będzie wspomaganie działań weterynarza powiatowego, czy policji.

Podlaskie: wykryto dwunaste w kraju ognisko ASF u świń

W gospodarstwie w gminie Bielsk Podlaski (woj. podlaskie) stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformował w sobotnim komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. To dwunaste ognisko tej choroby u trzody chlewnej w Polsce.  ...

- W każdym z powiatów woj. podlaskiego w chwili obecnej powołaliśmy koordynatorów ds. współpracy ze służbami w ramach przeciwdziałania w rozprzestrzenianiu się tej choroby. Zwiększyliśmy też liczbę patroli w zakresie kontroli transportów - poinformował insp. Jan Lach, z-ca Komendanta Głównego Policji. Wskazał, że funkcjonariusze dzielnicowi kontrolują miejsca, gdzie następuje obrót trzodą chlewną oraz informują mieszkańców o zagrożeniach i sposobach postępowania.

Alvin Gajadhur, p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego powiedział, że w ubiegłym tygodniu wydał polecenie wzmożonej kontroli w zakresie przewozu zwierząt. - Te kontrole prowadzimy na terenie całego kraju. Każdorazowo, jeżeli zostaną zatrzymane pojazdy przewożące trzodę chlewną informuję o tym powiatowego lekarza weterynarii - dodał.

Podkreślił, że od początku br. skontrolowano 1 tys. 663 pojazdów przewożących zwierzęta i wykryto kilkanaście naruszeń.
asf, ognisko asf, zakażone prosięta, trzoda chlewna

ASF. Handlarze nielegalnie sprzedawali prosięta zakażone wirusem

Przestrzeganie zasad bioasekuracji, nadanie powiatowym lekarzom weterynarii większych uprawnień, więcej policji na drogach Podlasia oraz sprowadzanie posiłków w postaci lekarzy spoza województwa. Rząd oraz inspekcja weterynaryjna...

Z kolei Służba Celna w lipcu przekazała pismo do funkcjonariuszy celnych, aby wzmożyli kontrole w kierunku ASF. - W I półroczu zatrzymaliśmy już 34 tony produktów pochodzenia zwierzęcego nieprzewożonych zgodnie z przepisami. Mandatami ukaraliśmy 134 osoby - poinformował podinsp. Wisław Sieńko, przedstawiciel Służby Celnej.

Komisja Europejska, w związku z nowymi ogniskami ASF u świń, zwiększyła w Polsce strefę, w której od 12 sierpnia obowiązują zaostrzone rygory (obszar ochronny). Strefa wyszła już poza woj. podlaskie (obejmuje ona większość powiatów) i rozciągnęła się na część woj. lubelskiego i mazowieckiego.

Wiceminister powiedział, że "każde poszerzenie strefy będzie miało negatywny wpływ" dla polskich hodowców.

Oprócz ustanawiania stref z obostrzeniami wojewoda podlaski wydał w czwartek rozporządzenie o czasowym zakazie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z udziałem świń na terenie całego województwa.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA