ASF. Wiele gmin przestanie być zagrożonych chorobą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-03-2020,8:05 Aktualizacja: 20-03-2020,8:15
A A A

Inspekcja Weterynaryjna wystąpiła z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zmianę statusu stanu zagrożenia w 73 gminach, w których był afrykański pomór świń u trzody.

Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka wyjaśnił, że kraj może starać się o "uwolnienie" terenów, gdzie wystąpił ASF u świń, jeżeli w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie było przypadków zachorowań u trzody ani u dzików. Strefy te mają status niebieski, czyli zagrożenia epidemią.

ASF, szczepionka przeciwko wirusowi ASF, prace nad szczepionką,

Będzie szczepionka przeciwko ASF?

Afrykański pomór świń (ASF) jest dużym zagrożeniem dla światowej branży trzody chlewnej. Do tej pory nie  było skutecznej szczepionki przeciwko temu wirusowi, ale najnowsze doniesienia są bardzo optymistyczne.    Naukowcy od...
Taka sytuacja wystąpiła w 73 gminach w województwach  podkarpackim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim.

W związku z występowaniem ASF w Polsce na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami: obszar zagrożenia (kolor niebieski), obszar objęty ograniczeniami (kolor czerwony), obszar ochronny (kolor żółty na mapie).

Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa z maja 2015 r., w obszarach tych obowiązują ograniczenia dotyczące przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa.

W przypadku strefy zagrożenia (niebieska) zwierzęta można transportować tylko do rzeźni, a przetworzone z nich mięso nie może być sprzedawane do innych krajów. Natomiast mięso surowe nie może trafić poza strefę.

- Wniosek został już wysłany, w Komisji będzie głosowanie i w ciągu tygodnia powinna być pozytywna decyzja - powiedział Konopka. Dodał, że zgoda KE na zniesienie strefy zagrożenia oznacza złagodzenie rygorów m.in. w transporcie zwierząt.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA