ASF w kolejnych gospodarstwach, rolnicy grożą protestami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2017,10:25 Aktualizacja: 28-07-2017,10:28
A A A

Bez współpracy z rolnikami nie da się zwalczyć choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) - przekonywała wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ewa Lech na spotkaniu z hodowcami i samorządowcami w czwartek w Grabanowie koło Białej Podlaskiej.

- Bez waszej współpracy nie ma mowy, żebyśmy pokonali ASF. Minister rolnictwa razem z ekipą swoich służb nie będzie w stanie zrobić nic, jeśli rolnicy nie będą przestrzegać obowiązujących zasad. Jeśli ktoś nie jest w stanie tym wymogom sprostać, to jest możliwość rezygnacji z produkcji świń, otrzymania rekompensat i przebranżowienia się, przynajmniej na jakiś czas - mówiła do rolników Lech.

trzoda chlewna, świnie, prawo, przepisy, ASF, afrykański pomór świń

Lekarz weterynarii będzie mógł zakazać rolnikowi chowu świń

Powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł w uzasadnionych przypadkach zakazać chowu trzody chlewnej lub nakazać wybicie świń z powodu ASF - przewiduje nowela ustawy, która ma ułatwić zwalczanie tej choroby. Senat przyjął ją w czwartek...
Restrykcyjność bioasekuracji gospodarstw, gdzie hodowane są świnie, jest konieczna, aby uniemożliwić przedostanie się do nich wirusa choroby - przekonywała wiceminister.

Licznie zgromadzonym mieszkańcom zaprezentowała fotografie zrobione w gospodarstwach w tych okolicach, w których stwierdzono ogniska ASF u świń. Na zdjęciach widać było, że rozłożone w nich maty dezynfekcyjne były zbyt małe i nie spełniały swoich zadań, a niekiedy nie było ich wcale.

Lech poinformowała, że w tym roku wojewodowie otrzymali, już w marcu, prawie 300 mln zł na zwalczanie chorób zakaźnych.

Zapewniła, że podjęte zostały działania zmierzające do radykalnego zmniejszenia liczby dzików na obszarach, gdzie wystąpiła choroba ASF, czego domagają się hodowcy. - Mamy świadomość, że dziki są największym zagrożeniem i rezerwuarem wirusa i trzeba drastycznie zwiększyć ich odstrzał - zapewniła.

asf, dziki, ognisko asf, bioasekuracja

Ognisko ASF nr 61. Ponownie w woj. lubelskim

Główny lekarz weterynarii wydał właśnie komunikat dotyczący wyznaczenia 61 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Wirus ponownie zaatakował świnie w gospodarstwie leżącym w woj. lubelskim. To już 38 ognisko począwszy od 8 czerwca tego...
- Nikt nie jest w stanie zmusić państwa, żebyście zamknęli hodowle. Natomiast, jeśli nie będzie świń i nie będzie dzików, to nie będzie ASF. Będziemy zachęcać, zwłaszcza tych, którzy mają małe hodowle, żeby rezygnowali z chowu - dodała Lech.

W burzliwej, prawie trzygodzinnej, dyskusji rolnicy zadali wiele pytań dotyczących konkretnych rozwiązań ws. zwalczania ASF. Zarzucali, że dotychczasowe działania okazały mało efektywne.

Mówili, że stosowanie bioasekuracji w gospodarstwach jest kosztowne, rekompensaty za rezygnację z hodowli świń zbyt niskie, a przebranżowienie gospodarstw wymaga znacznych nakładów, a rządowa pomoc na ten cel jest niedostateczna. Mówili, że boją się o swoją przyszłość i przyszłość rolnictwa w regionie.

Działacz rolniczych związków zawodowych OPZZRiOR Marek Sulima zagroził, że jeśli do września tego roku postulaty radykalnych działań w zwalczaniu ASF nie zostaną spełnione, to związki przystąpią do akcji protestacyjnej.

asf, ognisko asf, trzoda chlewnia, wirus asf

ASF w chlewni na niemal 2000 sztuk. Mamy 60 ognisko pomoru

Główny lekarz weterynarii poinformował o pojawieniu się kolejnego tj. 60 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. W tym roku jest to już 37 ognisko. Wirus ponownie został wykryty w gospodarstwie leżącym w woj. lubelskim. Wirus...
Obecny na spotkaniu duszpasterz rolników diecezji siedleckiej ks. Stanisław Chodźko powiedział, że problem ASF trzeba szybko rozwiązać, "powołać sztab kryzysowy i dać mu prerogatywy".

- Ufałem, że ta dobra zmiana nastąpiła. Już w grudniu dwa lata temu byłem na spotkaniu z ministrem rolnictwa, apelowaliśmy o szybkie i skuteczne zmiany, bo świnia nie poczeka. Mija dwa lata, a to idzie zbyt wolno, to jest jakaś bezradność wielka. Tu jest zagłębie poglądów prawicowych i poglądów religijnych, katolickich. Jeżeli wy to zmarnujecie, to się już nie odrodzi. Nie wolno tego zmarnować - mówił duchowny.

Choroba ASF pojawiła się w Polsce w lutym 2014 r. Od tego czasu, do środy, wykryto 61 ognisk tej choroby, a tym roku - 38 w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

afrykański pomór świń, ASF, bioasekuracja, dziki, Polski Związek Łowiecki, MRiRW, Lubelskie

ASF nie odpuszcza. Chcą wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

O wszczęcie procedury wprowadzającej stan klęski żywiołowej w związku z rozprzestrzenianiem się choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) wystąpił w poniedziałek Sejmik Województwa Lubelskiego. W Lubelskiem wykryto w tym roku najwięcej ognisk...
Ostatnio wirus pojawił się w gospodarstwie pod Włodawą, w Lubelskiem, gdzie było prawie 2 tys. świń. Stwierdzono ponad 400 przypadków ASF u dzików.

Sejmik Województwa Lubelskiego w poniedziałek wystąpił o wszczęcie procedury wprowadzającej stan klęski żywiołowej w związku z rozprzestrzenianiem się ASF.

Sejmik przeznaczył 450 tys. zł na premie dla mieszkańców, którzy wskażą padłego dzika oraz dla myśliwych, którzy zastrzelą lochę. W obu przypadkach premia wynosi po 200 zł.

Choroba ASF jest niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA