ASF u dzików potwierdzony we Włoszech!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-01-2022,10:20 Aktualizacja: 09-01-2022,10:22
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń został potwierdzony u padłego dzika w północno-wschodnich Włoszech. To pierwszy przypadek w tej części kraju. Wirus ten endemicznie występuje bowiem na Sardynii.

Padły dzik, jak podał portal Pig Progress, został znaleziony miejscowości Ovada w regionie Piemont w prowincji Alessandria. Zakażenie dzika wirusem ASF zostało potwierdzone przez tamtejsze służby weterynaryjne.

Miasto Ovada jest położone 30 km na północny zachód od Genui i 85 km na południowy wschód od Turynu.

- Działamy z najwyższą szybkością. Natychmiastowe i skoordynowane wdrożenie środków kontroli u dzików ma fundamentalne znaczenie w próbie ograniczenia i zlikwidowania choroby w jak największym stopniu - powiedział dla Corriere della Sera Genesio Icardi, radny regionalny ds. zdrowia w regionie Piemontu.

wirus asf, przypadek asf, asf u dzików, dziki, padłe dziki, odstrzelone dziki, odstrzał dzików, ASF w Niemczech

ASF. Bilans przypadków rośnie w Polsce i w Niemczech

Wirus afrykańskiego pomoru świń szerzy się w populacji dzików w Polsce i w Niemczech. Liczba przypadków zarówno w kraju, jak i u naszego zachodniego sąsiada, przekracza 3100. Liczba przypadków ASF w 2021 roku w Polsce...

Pig Progress donosi, że obecnie trwają spotkania z właściwymi terytorialnie służbami weterynaryjnymi, organami gospodarki leśnej oraz z sektorami ochrony środowiska i polowań.

W ciągu najbliższych kilku godzin zostanie zdefiniowany obszar zagrożony oraz objęty nadzorem służb.

Przypadek ASF wykryty w Piemoncie może mieć konsekwencje dla włoskiego handlu wieprzowiną. Państwa które nie uznają zasady regionalizacji, mogą nałożyć zakaz importu wszystkich produktów wieprzowych z całego kraju.

Generalna Konfederacja Rolnictwa Włoskiego Confagricoltura Piemonte w ostatnich dniach alarmowała o możliwości wybuchu przypadków ASF u dzików wskutek dużego wzrostu populacji tych zwierząt.

Formalnie Włochy nie są w 100% wolne od afrykańskiego pomoru świń. Wirus występuje bowiem endemicznie czyli stale na Sardynii. Przypadek potwierdzony w Piemoncie jest pierwszym w tym regionie kraju i póki co nie wiadomo, czy ma jakikolwiek związek z chorobą występującą na wyspie.

Służby informują, że póki co nie wiadomo, jak wirus dostał się do północno-wschodnich Włoch. Przypadek został potwierdzony w odległości ponad 800 km w linii prostej od najbliższego zlokalizowanego w Niemczech.

Portal Pig Progress informuje jednak, że najprawdopodobniej przyczyną rozprzestrzenianie się wirusa, było działanie człowieka.

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA