ASF u dzików potwierdzono w kolejnym kraju

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Małgorzata Wyrzykowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2022,11:10 Aktualizacja: 12-01-2022,11:12
A A A

Węgry poinformowały o stwierdzeniu w tym tygodniu afrykańskiego pomoru świń u 9 dzików na swoim terytorium - podała Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE).

Cztery z zakażonych dzików znaleziono martwe, a pozostałe wybito - podała OIE w raporcie, powołując się na władze w Budapeszcie. W ostatnich dniach o przypadkach ASF u dzików powiadomiły także Łotwa i Włochy.

Afrykański pomór świń, wywoływany przez wirusa (ASFV) z rodziny Asfarviridae, jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób świniowatych. W ostatnich latach wirus gwałtownie rozprzestrzenił się w populacji dzików, a następnie w hodowlach świń we wschodniej i środkowej Europie, powodując znaczące straty ekonomiczne.

Na walkę z ASF - bioasekurację hodowli trzody chlewnej, badania weterynaryjne, utylizację padłych świń i dzików, a także redukcję populacji dzików - co roku wydaje się dziesiątki milionów euro.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA