ASF: trwa nabór wniosków o pomoc dla gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
19-08-2021,8:45 Aktualizacja: 19-08-2021,8:39
A A A

Do 27 sierpnia br. trwa nabór wniosków do programu wsparcia dla gospodarstw utrzymujących świnie w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) - przypomniało w środę w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Budżet programu to 200 mln zł.

Jak przypomniał resort rolnictwa, program obejmuje już istniejące lub zmodyfikowane oraz nowe instrumenty zapewniające realizację działań prewencyjnych i wspierających odbudowę gospodarstw dotkniętych skutkami występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Pomoc dla rolników ma kilka aspektów i jest skierowana na: bioasekurację gospodarstw, eliminację następstw zjawiska zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF, osłonę zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych, odbudowę pogłowia świń, wsparcie w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw. Łącznie na wszystkie te zadania przeznaczono 200 mln zł.

walka z asf w polsce, bioasekuracja, pomoc de minimis, wsparcie dla hodowców świń

Można ubiegać się o refundację wydatków na bioasekurację

Rolnicy, którzy utrzymują trzodę chlewną do 27 sierpnia mogą ubiegać się o refundację do 50 proc. wydatków poniesionych na działania bioasekuracyjne - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wsparcie ma...
W przypadku pierwszego komponentu, czyli bioasekuracji gospodarstw, zarezerwowano 15 mln zł. Program realizowany przez Agencję Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa umożliwia refundację połowy wydatków poniesionych na bioasekurację gospodarstw. Zwracane będą koszty zakupu mat dezynfekcyjnych, sprzętu do dezynfekcji, zakupu odzieży ochronnej i zabezpieczenia budynków, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych. Nabór wniosków w tym komponencie trwa od 6 sierpnia do 27 sierpnia br.

Najwięcej środków, bo 150 mln zł zarezerwowano na drugi filar programu, czyli wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń w następstwie zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF. Poinformowano, że nabór wniosków w tej części zostanie ogłoszony przez ARiMR w sierpniu 2021 r,. ale obejmie także pierwszy i drugi kwartał bieżącego roku.

Trzecim filarem programu pomocowego jest osłona finansowa zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych. Podobnie jak w pierwszym filarze, na ten cel zarezerwowano również 15 mln zł. Pomoc polega na nieoprocentowanej pożyczce na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali świnie na obszarach ASF, w tym na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych, które zostały podjęte w związku z prowadzeniem przez producenta świń działalności rolniczej na obszarach ASF. W tej części nabór wniosków o pomoc już trwa.

krowy, pastwisko, dobrostan, bydło

Duże zainteresowanie dopłatami z tytułu dobrostanu zwierząt

Ponad 49 tys. rolników ubiega się w tym roku o dopłaty z tytułu tzw. dobrostanu zwierząt - wynika z danych resortu rolnictwa. Jest to działanie wprowadzone w 2020 r. i ma poprawić warunki utrzymywania zwierząt gospodarskich....
Czwartym elementem programu jest odbudowa pogłowia świń. Ten komponent obsługiwany jest przez KOWR w formie niskooprocentowanej pożyczki oraz ARiMR (preferencyjny kredyt z dopłatą państwa do oprocentowania), umożliwiające sfinansowanie zakupu stada podstawowego świń, a także środków do produkcji rolnej w celu wznowienia produkcji świń. KOWR już przyjmuje wnioski w tej części programu; z kolei nabór ARiMR ma ruszyć jeszcze w sierpniu br.

Piątym filarem jest z kolei wsparcie w zakresie rolniczego przetwórstwa oraz skracania łańcucha dostaw. Ministerstwo przekazało, że inwestycje w przetwórstwo są realizowane na bieżąco ze środków PROW oraz planowanego działania w ramach KPO, których rozszerzenie może stanowić impuls do rozwoju rzeźni rolniczych w strefach ASF. Zgodnie z założeniami KPO inwestycja musi być zrealizowana i rozliczona do końca czerwca 2026 r. 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA