ASF. Strefa niebieska w Wielkopolsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-04-2020,12:00 Aktualizacja: 10-04-2020,11:39
A A A

Główny lekarz weterynarii na podstawie decyzji Komisji Europejskiej wyznaczył nowy obszar zagrożony. Strefa niebieska została wyznaczona w związku z potwierdzeniem 1. ogniska afrykańskiego pomoru świń w woj. wielkopolskim.

Strefa niebieska objęła obszary z powiatów poznańskiego i szamotulskiego.

Obszar zagrożenia obejmuje gminy Buk, Dopiewo oraz Tarnowo Podgórne.

Strefa niebieska obejmuje również część gminy Komorniki położoną na zachód od linii wyznaczonej przez drogę nr 5 oraz część gminy Stęszew położoną na północny-zachód od linii wyznaczonej przez drogi nr 5 i 32 w powiecie poznańskim.

dziki, przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW, populacja dzików

Przypadki ASF w Polsce lawinowo rosną

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (9 kwietnia) o potwierdzeniu wystąpienia w Polsce 1780 przypadków ASF u dzików. GLW poinformował, że z dniem 9 marca 2020 r. został zmieniony wzór sprawozdawczości. W nowym...

Obszar zagrożenia obowiązuje także na części gminy Duszniki położonej na wschód od linii wyznaczonej przez drogę nr 306 biegnącą od południowej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 92 oraz na południe od linii wyznaczonej przez drogę nr 92 biegnącą od wschodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 306.

Dalej strefa niebieska obejmuje część gminy Kaźmierz położoną na południe i na wschód od linii wyznaczonych przez drogi. Są to droga nr 92 biegnąca od zachodniej granicy gminy do skrzyżowania z drogą łączącą miejscowości Witkowice, Gorszewice, Kaźmierz (wzdłuż ulic Czereśniowa, Dworcowa, Marii Konopnickiej) oraz Chlewiska, biegnącą do wschodniej granicy gminy w powiecie szamotulskim.

Ognisko ASF w woj. wielkopolskim zostało potwierdzone 5 kwietnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano około 10 tysięcy świń położonym w gminie Dopiewo w powiecie poznańskim. Więcej informacji na temat 2. ogniska ASF w Polsce znajdziesz TUTAJ.

Pełną treść decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2020/514 z dnia 8 kwietnia 2020 r. znajdziesz TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA