ASF. Siedem przypadków u dzików oraz 98 ognisko u świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-09-2017,16:35 Aktualizacja: 15-09-2017,16:38
A A A

Wirus ASF został wykryty u siedmiu padłych dzików co składa się na siedem nowych przypadków. Trzy z nich dotyczą województwa lubelskiego, a po dwa woj. podlaskiego i mazowieckiego. Pojawiło się również nowe ognisko u świń w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 98 od lutego 2014 roku oraz 75 w w tym roku stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 14 września z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

ceny tuczników, tuczniki, trzoda chlewna, zakłady mięsne

Duży spadek cen tuczników w Niemczech. W Polsce również

Tuczniki w Niemczech przez dziewięć tygodni kosztowały 1,70 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej. W 37 tygodniu ich cena w końcu się zmieniła. Niestety dla producentów świń tym razem odnotowano tam obniżkę i to aż o 8 eurocentów do...

Ognisko wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń położonym w gminie Międzyrzec Podlaski w powiecie bialskim w województwie lubelskim.

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Przypadek ASF nr 471 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Okuninka leżącej w gminie Włodawa w powiecie powiat włodawskim w woj. lubelskim w odległości ok. 4 km od granicy polsko - białoruskiej.

asf, walka z asf, bioasekuracjai, zakaz hodowli świń, embargo na polską wieprzowinę

Wybuchają kolejne ogniska ASF i trudno otworzyć azjatyckie rynki

Zaostrzone przepisy o bioasekuracji mogą pomóc producentom w eksporcie wieprzowiny. Choć wywóz mięsa rośnie, to z powodu ASF wciąż zamknięta jest dla nas większość dużych rynków azjatyckich. Powrót do Chin, Korei i...

Przypadek nr 472 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Krzysztoforowo leżącej w gminie Sidra w powiecie sokólskim w woj. podlaskim w odległości ok. 3 km od granicy polsko - białoruskiej.

Zwłoki kolejnego dzika stanowią 473 przypadek. Zostały one znalezione w pobliżu miejscowości Zabrody leżącej w gminie Narewka w powiecie hajnowskim w woj. podlaskim w odległości ok. 6 km od granicy polsko - białoruskiej.

Przypadek nr 474 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Sitno leżącej w gminie Międzyrzec Podlaski w powiecie bialskim w woj. lubelskim w odległości ok. 34 km od granicy polsko - białoruskiej.

Przypadek nr 475 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Turów leżącej w gminie Radzyń Podlaski w powiecie radzyńskim w woj. lubelskim w odległości ok. 55 km od granicy polsko - białoruskiej.

zwrot części wydatków na bioasekurację, program bioasekuracji, asf w polsce, walka z asf

Rolnicy będą mogli ubiegać się o zwrot części wydatków na bioasekurację

Producenci trzody chlewnej ze strefy objętej ograniczeniami z powodu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń od 26 września mogą starać się o refundację 50 proc. wydatków poniesionych na zakup m.in. mat dezynfekcyjnych, produktów...

Zwłoki jednego dzika stanowią przypadek nr 476. Zostały one znalezione w pobliżu miejscowości Tokary leżącej w gminie Korczew w powiecie siedleckim w woj. mazowieckim w odległości ok. 35 km od granicy polsko - białoruskiej.

Przypadek nr 477 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Dąbrowa leżącej w gminie Przesmyki w powiecie siedleckim w woj. mazowieckim w odległości ok. 37 km od granicy polsko - białoruskiej.

Wszystkie przypadki ASF zostały potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym. Od padłych zwierząt pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Ich zwłoki zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami oraz mapę z zaznaczonymi i opisanymi ogniskami i przypadkami tej choroby można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA