ASF rozprzestrzenia się we Włoszech

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
31-08-2023,18:00 Aktualizacja: 21-09-2023,7:25
A A A
Włochy potwierdziły obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie zlokalizowanym na północy kraju. W regionie tym skupia się włoska produkcja trzody chlewnej.
 
Wirus ASF został potwierdzony w gospodarstwie utrzymującym trzodę chlewną w północnej części Włoch, gdzie koncentruje się większość krajowego przemysłu trzody chlewnej. 
 
To pierwsze ognisko ASF u świń na północy kraju. Jak wynika z danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) wirus został potwierdzony w gospodarstwie położonym w regionie Lombardii w prowincji Pawia niedaleko wioski Montebello della Bataglia, gdzie utrzymywano 166 świń. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Kolejne obniżki cen w skupie żywca wieprzowego

Ceny tuczników w trzecim tygodniu sierpnia po raz kolejny spadły. Dostawcy za świnie rzeźne uzyskiwali średnio 8,05 zł za kg, czyli o 3% mniej niż przed tygodniem.   Od drugiej dekady lipca na rynku krajowym, jak podaje Biuro Analiz i...
Włoski rząd poinformował, że był to odosobniony przypadek, bez kontaktu z innymi gospodarstwami. Z powodu ryzyka przeniesienia choroby wyznaczono obszary ochronne. 
 
Wirus ASF pierwszy raz w populacji dzików we Włoszech został potwierdzony na początku stycznia 2022 r. Miało to miejsce również na północy kraju. 
 
Od tego czasu choroba pojawiła się w trzech regionach: Lombardia, Piemont i Liguria. W tamtym rejonie pod koniec sierpnia 2023 r. liczba padłych dzików, u których potwierdzono ASF wynosiła 909 sztuk. 
 
Drugie skupisko, gdzie odnotowano 91 zakażonych dzików znajduje się na przedmieściach Rzymu. W czerwcu 2022 r. odnotowano tam także ognisko w gospodarstwie utrzymującym 9 świń.
 
Trzecią strefą jest region Kampanii, w którym w ciągu dwóch ostatnich lat odnotowano zakażenia jedynie u dzików. Do tej pory odnaleziono tam 27 padłych z powodu ASF zwierząt. 
 
Czwarta strefa pojawiła się na południu Włoch, na wschód od Reggio di Calabria. Na tym obszarze odnaleziono 16 tusz dzików, u których stwierdzono obecność wirusa.
 
W tych okolicach na przełomie maja i czerwca potwierdzono również pięć ognisk ASF u trzody chlewnej. W największym z tych gospodarstw utrzymywano 239 świń, a w najmniejszym 12 świń. 
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2023

Hoduj z głową świnie:

-ASF we Włoszech

-Okiem doradcy

-Co nowego w branży?

-Fitobiotyki dla świń

-Termowizja w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA