ASF. Rolnicy mogą się ubiegać o nieoprocentowane pożyczki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-01-2022,14:00 Aktualizacja: 27-01-2022,12:28
A A A

Producenci świń, którzy utrzymywali zwierzęta na obszarach ASF, mogą ponownie ubiegać się o nieoprocentowane pożyczki na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowiła ich udzielanie.

Pożyczki są udzielane w ramach środków przewidzianych na ten cel w planie finansowym Agencji na 2022 r., a ich wypłata następuje w terminie do 30 dni od dnia udzielenia pożyczki.

Pożyczki w pierwszej kolejności będą udzielane dla pozytywnie zweryfikowanych wniosków złożonych w IV kwartale 2021 r.

plany bioasekuracji, walka z asf w Polsce, hodowla trzody chlewnej, Henryk Kowalczyk

Rolnicy mają już plany bioasekuracji w związku z ASF

Na koniec grudnia ub.r. 90 proc. rolników, którzy deklarują chęć przemieszczania świń, posiadało już plany bioasekuracji - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Dokumenty są obligatoryjne przy przemieszczaniu tych...

"Pomoc w formie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych została uruchomiona przez ARiMR w 2017 r. Dotychczas udzielono 753 pożyczek na blisko 142,08 mln zł. Maksymalny okres spłaty pożyczki to 10 lat, a jej wysokość uzależniona jest od kwoty zobowiązań cywilnoprawnych, liczby stad oraz średniorocznej liczby świń utrzymywanej w 2018 r. w danym stadzie, a także wysokości dostępnego limitu pomocy de minimis" czytamy w komunikacie ARiMR.

Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym. Hodowcy świń muszą składać dokumenty w biurach powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo ich siedzibę.

Pożyczka jest nieoprocentowana, a ARiMR nie pobiera prowizji za jej udzielenie. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Spłata pożyczki następuje w ratach miesięcznych albo kwartalnych w terminach i kwotach określonych w harmonogramie spłaty pożyczki, stanowiącym załącznik do zawieranej pomiędzy ARiMR a pożyczkobiorcą umowy pożyczki.

Szczegółowe zasady udzielania ww. pożyczek, wzory wniosku i umowy można znaleźć TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA