ASF. Ósme i dziewiąte ognisko w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-08-2016,18:35 Aktualizacja: 10-08-2016,18:35
A A A

Afrykański pomór świń zaczyna wymykać się spod kontroli. 10 sierpnia główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnych dwóch ognisk ASF w Polsce. Do tej pory w 2016 r. w naszym kraju pojawiło się już sześć ognisk tej choroby.

Ósme ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Wysokie Mazowieckie, w powiecie wysokomazowieckim, natomiast dziewiąte ognisko w gospodarstwie leżącym w gminie Zambrów w powiecie zambrowskim.

asf, dziki, ognisko asf, świnie domowe

ASF. Siódme ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce

Siedem ognisk afrykańskiego pomoru świń odnotowano w Polsce do 9 sierpnia 2016 r. Ostatnie zostało potwierdzone dzisiaj. Jak informuje TVP 1 wirusa znaleziono u padłych świń utrzymywanych w gospodarstwie we wsi Izbiszcze w gminie Choroszcz w...

Gospodarstwa, w których wykryto ASF są położone w obszarze zagrożonym, wyznaczonym przez wojewodę podlaskiego w związku z piątym ogniskiem ASF, w którym obowiązuje zakaz wyprowadzania świń z gospodarstw.

W gospodarstwach tych wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby. Wysoce prawdopodobne, że oba te ogniska są powiązane z wystąpieniem choroby w gospodarstwie położonym w gminie Choroszcz, które stanowiło siódme ognisko ASF.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji i wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych, w tym dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA