ASF. Niemiecka delegacja rozmawiała w Polsce o zwalczaniu choroby

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-01-2018,11:00 Aktualizacja: 19-01-2018,10:21
A A A

Afrykański pomór świń coraz bardziej niepokoi naszych zachodnich sąsiadów. W zeszłym tygodniu w Głównym Inspektoracie Weterynarii z inicjatywy niemieckiej strony odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu rolnictwa i weterynarii RFN z polskimi ekspertami w dziedzinie weterynarii.

Spotkanie, jak informuje GIW, miało na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy ministerstwami rolnictwa Polski i Niemiec oraz współpracy naukowo-badawczej w obszarze zwalczania ASF.

ASF w Polsce omówili i aktualną sytuację zaprezentowali przedstawiciele GIW, ministerstwa rolnictwa, Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Polskiego Związku Łowieckiego.

asf, wirus asf, Czechy, trzoda chlewna

ASF w Czechach poza strefą. Niemcy zaczynają odstrzał dzików

Wirus ASF w Czechach wymknął się z zamkniętej strefy w okolicach miasta Zlin. Jak informuje TVP 1 martwe dziki u których wykryto materiał genetyczny wirusa zostały znalezione poza obszarem otoczonym elektronicznym ogrodzeniem. Tymczasem w...

Stronę niemiecką reprezentowali główna lekarz weterynarii RFN Karin Schwabenbauer, przedstawiciele federalnego ministerstwa rolnictwa oraz ministerstwa rolnictwa Brandenburgii i Meklemburgii.

GIW przedstawił informacje dotyczące aktualnej sytuacji epizootycznej dotyczącej wirusa ASF oraz sposoby jego zwalczania w populacji świń i dzików.

Przedstawiciele inspektoratu zwrócili uwagę na przyczyny rozprzestrzeniania się choroby z uwzględnieniem czynników środowiskowych i ludzkich. Przedstawili zasady programu bioasekuracji wdrażanego w polskich gospodarstwach, a także zasady monitoringu stosowane w strefach objętych restrykcjami i na pozostałym obszarze naszego kraju.

Przedstawiciel Polskiego Związku Łowieckiego, jak czytamy na stronach GIW, wygłosił prezentację dotyczącą zaangażowania myśliwych w zwalczanie ASF. Przedstawił m. in. informacje na temat odstrzału dzików, poszukiwań padłych zwierząt, a także zmian regulacji prawnych wprowadzonych w związku z wystąpieniem ASF w Polsce.

walka z asf, pomoc dla producentów świń, bioasekuracja, odstrzał dzików

Bruksela zatwierdziła program pomocy dla gospodarstw w związku z ASF

Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy krajowej, z którego będą korzystać producenci rolni z województw: mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia ASF....

Naukowcy z PIWet-PIB przekazali informacje dotyczące badań nad wirusem prowadzonych przez Instytut oraz zaprosili partnerów z Niemiec do współpracy naukowej.

Strona niemiecka poinformowała o prowadzonych obecnie w tym kraju badaniach w kierunku rozpoznania zachowań dzików i ich potencjalnego wpływu na przenoszenie wirusa.

Przekazali również wnioski z przeprowadzonych analiz oraz poinformowali o planach zwalczania ASF w przypadku, kiedy choroba dotrze do RFN.

"Strony wymieniły się spostrzeżeniami dotyczącymi stosowania odstrzału sanitarnego, sposobów na powstrzymanie przenikania wirusa zza wschodniej granicy Polski, prowadzenia akcji informacyjnych wśród rolników, myśliwych, turystów, jak również zapewnienia odpowiedniej liczby wykwalifikowanego personelu w przypadku pogorszenia się sytuacji epizootycznej" - czytamy w komunikacie GIW.

Polska oraz niemiecka strona uzgodniła również konieczność zacieśnienia współpracy w zakresie epidemiologii i zwalczania ASF.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA