ASF. Na Łotwie wybito ponad 15 tys. świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-03-2017,13:00 Aktualizacja: 08-03-2017,13:42
A A A

Dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń na Łotwie spowodowały wybicie 15 tys. świń. To więcej niż w ciągu ostatnich trzech lat - informuje TVP 1. Władze weterynaryjne wprowadziły w kilku regionach stan wyjątkowy, a tamtejsi producenci obawiają się restrykcji na handel tucznikami i mięsem, które może na nich nałożyć Komisja Europejska.

Hodowcy trzody chlewnej na Łotwie coraz bardziej obawiają się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Nic dziwnego, skoro kraj ten walczy z chorobą od 2014 r. a tylko w tym roku z powodu dwóch ognisk wybito tam aż 15 tys. świń. Już teraz straty są wyliczane na miliony euro.

pogłowie świń, trzoda chlewna, ceny żywca, wieprzowina

Pogłowie świń w Europie zmalało, ale nie w Polsce

Liczba świń w Europie maleje. Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat pogłowie tych zwierząt w Unii Europejskiej zmniejszyło się o 1 procent. Spadki dotyczą zarówno stada podstawowego czyli macior jak i pogłowia świń łącznie....

Pierwsze ognisko ASF wybuchło na Łotwie w styczniu w rejonie Krimulda. Wybito wówczas pięć tysięcy świń. Drugie wybuchło w pobliżu Salaspils, miasta na Łotwie oddalonego o 18 km na południowy wschód od Rygi. Tym razem służby weterynaryjne zlikwidowały ponad 10 tysięcy świń.

Gospodarstwa, w których wybuchły ogniska były doskonale zabezpieczone i spełniały zasady bioasekuracji. Oba należą do tej same firmy. Pozostaje więc pytanie, kto mógł wprowadzić wirusa na ich teren?

Skażone fermy zostały objęte specjalnym obszarem. W promieniu 10 kilometrów nie wolno prowadzić transportu żywca wieprzowego. Służby weterynaryjne Łotwy, jak informuje TVP 1, wprowadziły nadzwyczajne środki ostrożności, które będą obowiązywać do połowy kwietnia. W kilku regionach obowiązuje też stan wyjątkowy.

Służby weterynaryjne Łotwy zapowiedziały także jeszcze bardziej wzmożone i szczegółowe kontrole głównie małych gospodarstwach, w których występują największe problemy z przestrzeganiem zasad bioasekuracji.

Przypominamy, że do stycznia na walkę z ASF Łotwa wydała ponad 13 mln euro. Wtedy także tamtejszy rząd przekazał na ten cel dodatkowe 100 tys. euro na znalezienie źródła epidemii, które było i wciąż jest nieznane.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu