ASF. Ludowcy chcą uruchomienia nadzwyczajnej pomocy dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Edyta Roś PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2018,9:30 Aktualizacja: 26-01-2018,9:50
A A A

PSL zaapelowało do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa o pilne uruchomienie nadzwyczajnej pomocy dla polskich eksporterów i rolników poszkodowanych w wyniku ASF. Według szef resortu ani premier nie robią nic w tej sprawie.

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider partii podkreślił w Sejmie, że każdego dnia wirus rozpowszechnia się w Polsce. - To, że pan premier rozszyfrował nazwę afrykańskiego pomoru świń nie znaczy, że potrafi z nim walczyć. To jest moment tragiczny dla tysięcy polskich gospodarstw - zaznaczył.

bioasekuracja, walka z asf, asf w polsce, ministerstwo rolnictwa, powiatowy lekarz weterynarii

Bioasekuracja będzie w całym kraju. Trwa walka z ASF

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia, który wprowadza obowiązek dostosowania gospodarstw do przestrzegania zasad programu bioasekuracji w całym kraju. We wtorek odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej do spraw...

Poseł Mirosław Maliszewski (PSL) podkreślił, że rozpowszechnianie się ASF w Polsce to kolejny przykład nieudolnego zarządzania rolnictwem przez ministra Jurgiela. Jak zauważył, kraje takie jak Mołdawia, czy Ukraina nie chcą importować wieprzowiny pochodzącej z Polski.

Zdaniem polityka rolnicy ponoszący straty w wyniku ASF nie otrzymują należytej pomocy. - Apelujemy do ministra rolnictwa, żeby pilnie uruchomił nadzwyczajną pomoc dla eksporterów oraz  rolników i rzeczywiście zaczął zwalczać tą szalenie groźną dla populacji świń w Polsce chorobę - mówił poseł.

W jego ocenie polskie rolnictwo traci w wyniku pogarszającego się bilansu handlowego. - Coraz więcej importujemy, a coraz mniej eksportujemy. Ten bilans niekorzystny się, niestety, pogłębia - zauważył Maliszewski.

ASF wykryto po raz pierwszy w Polsce w 2014 r. Do niedawna zachorowania koncertowały się w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. Pod koniec listopada służby weterynaryjne poinformowały, że wirus przekroczył Wisłę w okolicach Warszawy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA