ASF. Kto od 1 grudnia musi posiadać zatwierdzony PBB?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-11-2021,17:15 Aktualizacja: 30-11-2021,17:19
A A A

Ministerstwo rolnictwa informuje, że 1 grudnia mija termin na opracowanie przez producentów trzody chlewnej planów bezpieczeństwa biologicznego (PBB).

Plan bezpieczeństwa biologicznego (PBB) jest obowiązkowy przy przemieszczaniu świń w strefach objętych ograniczeniami z powodu ASF poza te obszary.

Hodowcy mogą skonsultować jego tworzenie w Głównym Inspektoracie Weterynarii oraz wojewódzkich i powiatowych inspektoratach, a także w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i w jej oddziałach terenowych.

Plan bezpieczeństwa biologicznego, główny lekarz weterynarii, trzoda chlewna, gospodarstwo, hodowcy świń, bioasekuracja

Przemieszczanie świń z obszarów ASF do rzeźni po 30 listopada

Hodowcy i producenci świń znajdujący się w strefie różowej i czerwonej ASF, którzy chcą przemieszczać zwierzęta poza te obszary, muszą posiadać zatwierdzony plan bezpieczeństwa biologicznego. Inspekcja Weterynaryjna począwszy od...

Co musi zawierać PBB?

W PBB musi się znajdować się opis podstawowych czynności, które rolnicy podejmują w swoich gospodarstwie w celu ochrony przed wnikaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Główny Inspektorat Weterynarii przygotował 2 wzory PBB dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie do 300 sztuk oraz powyżej 300 sztuk średniorocznie.

Wzory są dostępne TUTAJ

Kto musi posiadać PBB?

PBB, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji 2021/605 muszą sporządzić rolnicy posiadający gospodarstwa położone na obszarach objętych ograniczeniami II i III z powodu wystąpienia ASF (w tzw. strefie czerwonej i różowej), którzy chcą przemieszczać zwierzęta poza te strefy.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

ASF wciąż groźny. Wybuchło 122. ognisko

Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę obrazującą ogniska i przypadki ASF w Polsce kolejne, już 122. ognisko stwierdzone u świń domowych. Ogniska ASF w poprzednich latach, z wyjątkiem ostatniego z 2017 roku, które...

Hodowcy znajdujący się na obszarze objętym ograniczeniami I (w strefie niebieskiej tj. ochronnej) muszą posiadać PBB wyłącznie, jeśli sprzedają świnie lub pochodzące z nich mięso poza granice kraju.

Jest jeszcze czas na przygotowanie PBB

Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii w rozmowie dla naszego magazynu "Hoduj z Głową Świnie" podkreśla, że Inspekcja Weterynaryjna z początkiem grudnia nie będzie sprawdzać, czy rolnicy posiadają zatwierdzony przez powiatowego lekarza weterynarii plan bezpieczeństwa biologicznego.

- To nie jest tak, że po 30 listopada zaczną się kontrole IW i kto nie będzie posiadał PBB zostanie ukarany. Tak na prawdę wystarczy, że w grudniu hodowcy znajdujący się w strefie różowej i czerwonej będą mieli swój plan i uzyskają jego zatwierdzenie przez PLW np. kilka dni przed pierwszą sprzedażą czy wywozem świń z gospodarstwa - mówi Jażdżewski. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA